Blog
Wydawanie przedmiotów nietrwałych
W artykule znajdziesz:
Wydawanie przedmiotów nietrwałych z wypożyczalni do użytkowania następuje na podstawie dyspozycji kierownika budowy na formularzu „magazyn wyda”. Dyspozycję wystawia się w 2 egzemplarzach, z których jeden pozostaje u wystawiającego. Drugi egzemplarz przechowywany jest w wypożyczalni do celów kontrolnych, w porządku chronologicznym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przedmioty nietrwałe wydane do krótkotrwałego użytkowania powinny być ewidencjonowane przez prowadzącego wypożyczalnię w podręcznym zeszycie ewidencyjnym. Ewidencja powinna być prowadzona według rodzaju wypożyczonych przedmiotów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wydawanie przedmiotów do krótkotrwałego użytkowania może również odbywać się bez odrębnego pokwitowania, przy zastosowaniu systemu „markowego”. System markowy polega na tym, że pracownicy upoważnieni do wypożyczania narzędzi otrzymują za pokwitowaniem od kierownika budowy „marki” (żetony) odpowiednio oznakowane, służące do pobierania narzędzi z wypożyczalni (uprawnienia budowlane).
Prowadzący wypożyczalnię wydaje robotnikowi narzędzie po otrzymaniu „marki” narzędziowej. „Markę” zawiesza się na półce w miejscu, gdzie znajdowało się wydane narzędzie; jednocześnie zdejmuje się stamtąd „markę” danego narzędzia i zawiesza ją na desce kontrolnej w miejscu, gdzie jest numer ewidencyjny (lub nazwisko) robotnika, który narzędzie wypożyczył. Po zwróceniu narzędzia prowadzący wypożyczalnię zwraca robotnikowi jego „markę”, a „markę” danego narzędzia zawiesza z powrotem w miejscu jego składowania (program egzamin ustny).
Pracownik prowadzący wypożyczalnię obowiązany jest systematycznie sprawdzać czy wszystkie przedmioty nietrwałe wypożyczone do krótkotrwałego użytkowania są terminowo zwracane do wypożyczalni.
Ewidencja przedmiotów nietrwałych
Ewidencja przedmiotów nietrwałych wydawanych do długotrwałego użytkowania prowadzona jest dla poszczególnych robotników i brygadzistów na formularzu „karta ewidencyjna wyposażenia” oraz w „książeczkach wyposażenia”. Karty ewidencyjne wyposażenia powinny być prowadzone w wypożyczalniach w układzie alfabetycznym użytkowników (opinie o programie). Pracownicy otrzymujący przedmioty nietrwałe do długoterminowego użytkowania powinni być zaopatrzeni w „książeczki wyposażenia” wg powszechnie obowiązującego wzoru, w których prowadzący wypożyczalnię wpisuje: imię i nazwisko, zawód, nazwę i ilość przedmiotów wypożyczonych, okres używalności (normatywny), procent przydatności (wartości użytkowej) przedmiotu przy wydaniu i zwrocie oraz datę pobrania i zwrotu. W „książeczce wyposażenia” i w karcie ewidencyjnej pracownik potwierdza odbiór, a magazynier zdanie przedmiotu po wykorzystaniu.
W przypadku przeniesienia pracownika, wyposażonego na stałe w przedmioty nietrwałe, na inne stanowisko pracy w tym samym przedsiębiorstwie, obsługiwane przez inną wypożyczalnię, pracownik obowiązany jest zwrócić przedmioty nietrwałe do tej wypożyczalni, w której je otrzymał. Dopuszczalne jest jedynie zabranie ze sobą przez pracownika używanej przez niego odzieży roboczej do dalszego jej użytkowania na nowym miejscu pracy (segregator aktów prawnych).
Przy zwolnieniu z pracy pracownik obowiązany jest przedstawić przy otrzymaniu wypłaty książeczkę wyposażenia z potwierdzeniem oddania wypożyczalni wszystkich pobranych przedmiotów.
Każda wypożyczalnia przedmiotów nietrwałych obowiązana jest prowadzić zbiorczą ewidencję przedmiotów nietrwałych znajdujących się w użytkowaniu.
Ewidencję tę prowadzi się na „kartach ewidencji materiału” wg tego samego wzoru, który służy do ewidencji ilościowej obrotów i stanów zapasów materiałów jednorazowego zużycia. Dla każdego przedmiotu nietrwałego (bez względu na jego wartość) posiadającego odrębny symbol indeksowy zakłada się oddzielną kartę ewidencyjną. Zbiór tych kart stanowi zbiorczą ewidencję przedmiotów nietrwałych wypożyczalni (promocja 3 w 1).
Podstawę do zapisania obrotów na karcie ewidencyjnej stanowią następujące dokumenty:
- po stronie przychodu: arkusze spisu z natury, dowód „Rw” „pobranie materiałów”, dowód „Mm” „zmiana miejsca użytkowania przedmiotu nietrwałego” i „dowód „Pr” „protokół różnic”;
- po stronie rozchodu: „dowód likwidacji przedmiotów nietrwałych” „LN”, dowód „Mm” „zmiana miejsca użytkowania przedmiotu nietrwałego”, dowód „Pr” „protokół różnic”.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32