Blog

Rozkrążynowanie zdjęcie nr 2
16.07.2020

Wykonanie zadań inwestycyjnych budownictwa

W artykule znajdziesz:

ykonanie zadań inwestycyjnych budownictwa

Rozkrążynowanie zdjęcie nr 3
Wykonanie zadań inwestycyjnych budownictwa

Wykonanie zadań inwestycyjnych budownictwa rolniczego może być urzeczywistnione jedynie poprzez wydatny postąp w jego uprzemysłowieniu. Wiąże się to z równoczesnym uporządkowanym działaniem. na wszystkich odcinkach procesu budowlanego, a przede wszystkim w zakresie.prac i projektów typizacyjnych oraz rozwoju baz prefabrykacji stanowiących podstawę do zaopatrzenia budownictwa rolniczego w potrzebne prefabrykaty w długich seriach produkcyjnych zarówno do konstrukcji, obudowy, jak i wyposażenia wnętrz obiektów inwentarskich. Prowadzone dotychczas prace unifikacyjne pozwoliły na znaczne zmniejszenie liczby typów elementów i typowych budynków (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wiąże się to z obecnie obserwowaną na świecie tendencją kładzenia dużego nacisku na typowe uniwersalne prefabrykaty i znacznie mniejszego - na typowe sekcje budynków. Sprawa, czy należy stosować uniwersalne budynki inwentarskie oraz magazynowo-składowe, pozostaje jeszcze nie rozstrzygnięta.
Na koszt konstrukcji przede wszystkim wpływają ściany i przekrycia. W Rosji uważa się, że na obecnym etapie szerokość budynków inwentarskich powinna wynosić 12,0 lub lepiej 18,0 m. Przy tych szerokościach budynków do oświetlenia wnętrza wystarczają jeszcze okna. Przy dużych rozpiętościach koszt ścian przypadający na 1 m- rzutu jest znacznie mniejszy niż w budynkach o małej rozpiętości. Ze względu na koszt przekrycia uważa się, że o ile względy technologiczne nie przemawiają za wykonaniem obiektu bez słupów wewnętrznych, tj. jednonawowego, należy stosować konstrukcję szkieletową na siatce słupów 6,0 x 6,0 m. Jednocześnie zwraca się uwagę, aby przekrycie było możliwie lekkie.

Tendencja do obniżenia ciężaru przekryć istnieje na całym świecie. Za granicą ostatnio często stosuje się do przekryć stropodachowych oszczędnościowe konstrukcje stalowe z przekryciem z lekkich płyt warstwowych. Konstrukcje stalowe stosuje się przede wszystkim w USA, a następnie we Francji, na Węgrzech, Słowacji i innych państwach. W Holandii, Słowacji stosuje się również do stropodachów nowoczesne konstrukcje drewniane klejone. Wskazuje to, że tendencja do obniżenia ciężaru przekryć jest obecnie rozpowszechniona we wszystkich państwach o przodującej technice. Stąd wynika, że ciężkie konstrukcje żelbetowe powinny być stopniowo zamieniane na lżejsze, jak strunobetonowe, z betonów komórkowych i z betonów na lekkich kruszywach. Lżejsze przekrycie budynku pozwala na zmniejszenie przekroju słupów żelbetowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). I tak obecnie zaleca się w Rosji stosowanie w budownictwie inwentarskim słupów żelbetowych o przekroju 20 x 20 cm zamiast 30 x 30 cm. Ta sama tendencja zmniejszenia ciężaru powoduje zastępowanie ścian zewnętrznych z materiałów tradycyjnych lekkimi, warstwowymi ścianami osłonowymi. W naszych warunkach obecnie jedynie można mówić o ścianach z dyli gazobetonowych i to dopiero po ulepszeniu technologii ich produkcji oraz dyli z betonów na kruszywach lekkich. Należy unikać posadowienia budynków na fundamentach ciągłych, a przejść na posadowienie słupów masztowe lub na palach krótkich z oczepem żelbetowym, co często projektuje się w Rosji.

Aktualnie na terenie kraju zostało już opracowanych wiele typowych projektów i typowych prefabrykatów. Jednakże nasuwają się uwagi, że należy jeszcze bardziej zunifikować prefabrykaty, aby stały się bardziej uniwersalne dla różnego rodzaju budownictwa realizowanego metodami uprzemysłowionymi (uprawnienia budowlane).

Organizacja robót budowlano-montażowych

Organizacja robót budowlano-montażowych w warunkach wiejskich wymaga posiadania sprzętu mechanicznego dogodnego dla tego specyficznego rodzaju budownictwa. Obecnie przedsiębiorstwa budownictwa rolniczego dysponują sprzętem mechanicznym o niedużym udźwigu do 3,0 T. Jeżeli będą do dyspozycji prefabrykaty lżejsze od ciężkich żelbetowych, a więc strunobetonowe lub z betonów lekkich, przyczyni się to do usprawnienia budownictwa wiejskiego. Obiekty inwentarskie i skladowo-magazynowe budownictwa wiejskiego swoim charakterem zbliżają się do budownictwa halowego przemysłowego (program egzamin ustny). Stąd wiele prefabrykatów budownictwa przemysłowego mogłoby znaleźć zastosowanie w budownictwie wiejskim. Należałoby z tego względu produkować na skład uniwersalne prefabrykaty, przydatne dla obu rodzajów budownictwa. W związku z budową nowych zakładów prefabrykacji dla potrzeb budownictwa przemysłowego jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy wytwórnie prefabrykatów leżą w promieniu ok. 50 km od budujących się obiektów budownictwa wiejskiego (opinie o programie).

Zresztą niewątpliwie w miarę uprzemysłowienia rejonów zacofanych i budowy większych obiektów należałoby poszukiwać wspólnych rozwiązań dla obu rodzajów budownictwa. Względy organizacyjne wykonawstwa, szczególnie dla samego montażu, przemawiają za przyjęciem pełnego szkieletu, gdyż zapewnia on lepsze wykorzystanie samojezdnego sprzętu montażowego.
Zmniejszenie pracochłonności wykonania powinno objąć nie tylko budownictwo gospodarki wielkotowarowej, ale również gospodarki zagrodowej (indywidualnej). Niewątpliwie jeszcze przez pewien okres czasu należy liczyć się z tym, że uprzemysłowienie robót w budynkach zagrodowych będzie się opierało na lekkim sprzęcie mechanicznym i urządzeniach podnośnikowych do 500 kG (segregator aktów prawnych). Należy poza tym dążyć do udostępnienia indywidualnym rolnikom możliwości nabywania do budowy prefabrykatów, przede wszystkim stropowych i ściennych. Dla budownictwa zagrodowego szczególnie przydatne są lekkie prefabrykaty strunobetonowe i na to należy położyć szczególny nacisk.

Beton wylewany należałoby stosować jedynie w ścianach wykonywanych w deskowaniach przestawnych oraz podłożach, posadzkach itp.
W budownictwie zagrodowym należy liczyć się z trudnościami transportowymi.

Powoduje to ograniczenie ciężaru prefabrykatów, który nie powinien przekraczać 500 kG, a długość nie powinna być większa od 6-7,0 m (promocja 3 w 1).
Na zakończenie należy dodać, że postęp techniczny rozprzestrzenia się tak szybko, że w najbliższej przyszłości obejmie prawdopodobnie również budownictwo zagrodowe.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozkrążynowanie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozkrążynowanie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozkrążynowanie zdjęcie nr 8 Rozkrążynowanie zdjęcie nr 9 Rozkrążynowanie zdjęcie nr 10
Rozkrążynowanie zdjęcie nr 11
Rozkrążynowanie zdjęcie nr 12 Rozkrążynowanie zdjęcie nr 13 Rozkrążynowanie zdjęcie nr 14
Rozkrążynowanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozkrążynowanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozkrążynowanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami