Blog

Meteoryty zdjęcie nr 2
07.05.2021

Wymiana ciepła

W artykule znajdziesz:

Wymiana ciepła

Meteoryty zdjęcie nr 3
Wymiana ciepła

Wymiana ciepła jest więc w przypadku tych urządzeń bardzo intensywna, a dzieje się tak dlatego, że przepływ chłodzącego powietrza przez wędrującą na ruszcie warstwę gorącego klinkieru jest wymuszony wysokoprężnymi wentylatorami i może być regulowany tak co do ilości powietrza, jak i co do miejsca nadmuchu. Trzeba podkreślić, że do tak głębokiego schłodzenia klinkieru potrzebne są ilości powietrza chłodzącego znacznie przekraczające zapotrzebowanie pieca na powietrze wtórne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Chłodniki rusztowe dają więc dodatkowe ilości gorącego powietrza i to ilości tak duże, że tylko częściowo mogą one być zużytkowane do operacji suszenia, na najczęściej jednoczesnego suszenia i mielenia surowca bądź paliwa stałego. Nadmiar ogrzanego powietrza usuwany jest do atmosfery przez przeznaczony do tego komin. Stanowi to oczywiście źródło charakterystycznych dla tych wymienników strat cieplnych i dodatkowo komplikuje układ, wobec konieczności odpylenia powietrza przed wyrzuceniem go do atmosfery (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Stanowiąc uzupełnienie rysunku poprzedniego, przedstawia schemat chłodnika z pochyłym rusztem i obrazuje obieg powietrza chłodzącego, którego tylko część wprowadza się do pieca jako wtórne powietrze do spalania, część zużywa się do technologicznego procesu suszenia, a nadmiar usuwa się do atmosfery. Oba omawiane typy wymienników stosowane do chłodzenia klinkieru różnią się od siebie zasadniczo tak pod względem zużycia energii napędowej, jak i strat ciepła przez obudowę (uprawnienia budowlane).

Chłodnik planetarny obraca się wraz z piecem i nie potrzebuje indywidualnego napędu, ale jego znaczna masa musi być dodatkowo uwzględniona przy dymensjonowaniu napędu pieca. Okoliczność ta powoduje wzrost zużycia energii elektrycznej przez instalację piecową o ok. 0,5 kW-h/t klinkieru, a niezależnie od tego ekshaustor pieca również wykazuje wzrost zużycia energii elektrycznej o ok. 0,3 kW-h/t klinkieru. Chłodnik rusztowy o tej samej wydajności wymaga znacznie większej ilości energii. Napęd rusztowin zapewniający posuw warstwy klinkieru na ruszcie oraz napędy wentylatorów zużywają razem 5-T-10 kW-h/t klinkieru (program egzamin ustny).
Chłodnik planetarny w wyniku rozwiniętej powierzchni swej obudowy rozprasza bezpośrednio do otoczenia przez promieniowanie i konwekcję 272-314 kJ/kg klinkieru; ten sam wskaźnik dla chłodnika rusztowego wynosi zaledwie 42-63 kJ/kg klinkieru.

Materiały ogniotrwałe

Materiały ogniotrwałe dla pieców cementowych (opinie o programie).
W celu ochrony płaszcza pieca przed działaniem wysokiej temperatury, jego wnętrze wykładane jest warstwą kształtek ogniotrwałych, spełniających zarazem rolę termoizolacji zapobiegającej powstawaniu nadmiernych strat ciepła przez promieniowanie do otoczenia. Kształtki te, w zależności od strefy, w której zostały zamurowane, pracują w różnych warunkach temperaturowych i narażone są na chemiczne i mechaniczne, niszczące oddziaływanie wypalanego materiału (segregator aktów prawnych).

W piecu obrotowym można teoretycznie wyodrębnić pięć zasadniczych stref: suszenia, dehydratacji (podgrzewania), kalcynacji, spiekania i chłodzenia. W praktyce pomiędzy tymi głównymi strefami wyodrębnia się jeszcze strefy przejściowe.
Dobór materiałów do wymurowywania poszczególnych stref pieca obrotowego jest ciągle jeszcze zagadnieniem otwartym, gdyż trwałość wymurówki w poszczególnych strefach zależy od szeregu czynników, jak na przykład: metoda produkcji, konstrukcja pieca, rodzaj paliwa, konstrukcja palnika itp. Jak już wspomniano, w każdej z wymienionych, zasadniczych stref pieca panują różne warunki fizykochemiczne (promocja 3 w 1).

Do wykonania wymurówki w strefie podgrzewania stosuje się przeważnie lekkie kształtki porowate, układane w dwóch warstwach: wewnętrznej w postaci roboczej warstwy szamotowej i zewnętrznej z lekkich kształtek izolacyjnych. W krótkim piecu obrotowym strefa stosowania lekkich kształtek kończy się przed strefą spiekania, pomiędzy 1/3 i 1/2 długości pieca.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Meteoryty zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Meteoryty zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Meteoryty zdjęcie nr 8 Meteoryty zdjęcie nr 9 Meteoryty zdjęcie nr 10
Meteoryty zdjęcie nr 11
Meteoryty zdjęcie nr 12 Meteoryty zdjęcie nr 13 Meteoryty zdjęcie nr 14
Meteoryty zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Meteoryty zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Meteoryty zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami