Blog

10.05.2023

Wyposażenie kabin

W artykule znajdziesz:

Wyposażenie kabin

Rozwiązania kabin przystosowane są do podłączenia tradycyjnych aparatów sanitarnych, a mianowicie: wanny żeliwnej z obudową o wymiarach 1400 x 700 mm, baterii wannowej naściennej, umywalki fajansowej o wymiarach 500 x 400 mm, baterii umywalkowej naściennej, miski klozetowej wraz ze zbiornikiem i rurą spustową (program uprawnienia budowlane na komputer).

Montaż aparatów i urządzeń sanitarnych powinien być zgodny z obowiązującymi normami i przepisami. Odbiór instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej oraz c.o. w kabinach po ich wykonaniu na zapleczu należy przeprowadzić zgodnie z PN-59/B-10700. Próbę na ciśnienie 10 at elementów instalacji wody zimnej i ciepłej należy wykonać łącznie z armaturą czerpalną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Typy kabin. Występują trzy rodzaje kabin, oznakowane w sposób następujący:

  • kabina łazienkowa typu J UW-2-PBU-1,
  • kabina łazienkowa typu J UW-2-PBU-1WC,
  • kabina łazienkowa typu J UW-2-PBU-2.
  • Kabina łazienkowa typu J UW-2-PBU-1

Kabina tego typu rozwiązana jest jako łazienkowa, wyposażona w wannę, umywalkę i komplet klozetowy. Do ogrzewania kabiny zaprojektowany jest grzejnik wykonany z rur gęsto żebrowanych o żebrach prostokątnych 100X50 mm, umieszczonych w obudowie wanny. Układ kabiny wymaga pozostawienia dostępu do pionów instalacji wod.-kan. i c.o. od strony zewnętrznej, tj. od pokoju. Wymaga to wykonania bardzo estetycznej obudowy (uprawnienia budowlane).

Elementem przestrzennym kabiną sanitarną jest pomieszczenie łazienki, w której zabudowana jest wanna i umywalka. Łącznie z kabiną sanitarną wykonane jest rurowanie pionowe oraz podejście do miski ustępowej i rezerwuarka, których montaż odbywa się w sposób tradycyjny w okresie robót wykończeniowych budynku (program egzamin ustny).

Zespół instalacyjny kabiny

Zespół instalacyjny kabiny zlokalizowany jest w przestrzeni między ścianą konstrukcyjną budynku a dostawionymi blokami wentylacyjnymi, przeznaczonymi do wentylacji w.c. i kabiny. Zespół instalacyjny obudowany jest od strony pomieszczenia w.c. płytą drewnopochodną. Ogrzewanie łazienki wykonane jest identycznie jak dla typu J UW-2-PBU-1. Kabina rozwiązana jest jako łazienkowa, wyposażona w wannę, umywalkę i komplet ustępowy.

Kabina dostawiona jest do dwóch ścian konstrukcyjnych. Zespół instalacyjny zlokalizowany jest w przestrzeni między ścianą konstrukcyjną a blokiem wentylacyjnym. Dostęp do przewodów pionowych od strony zewnętrznej (pokoju) udostępniony jest tylko w okresie montażu, następnie dostęp do przewodów przewidziany jest od strony łazienki. Od strony łazienki zespół instalacyjny obudowany jest płytą drewnopochodną, pomalowaną farbami chemoutwardzalnymi (opinie o programie).

Ogrzewanie kabiny zaprojektowane jest przez dwa piony grzejne z rur stalowych gładkich o średnicy 50 mm i długości 2 X 195 cm. Z uwagi na typowość kabin, wielkość pionów jest stała dla każdej kondygnacji.

Układ pomieszczeń, gabaryty oraz wyposażenie kabin w obu rodzajach pozostają niezmienne. Zespoły instalacyjne pionów w kabinie są zasadniczo stałe, jedynie poszczególne elementy, w zależności od miejsca ich wbudowania ulegają niewielkim zmianom. Zmiany te występują w kabinach instalowanych na parterze i na ostatnim piętrze oraz w budynkach średnio wysokich na piętrze środkowym (kabiny międzystrefowe) (segregator aktów prawnych).

Instalacja gazowa w kabinach rozwiązana jest alternatywnie z możliwością indywidualnego pomiaru gazu z lokalizowaniem gazomierza od strony pomieszczenia kuchni lub z pomiarem gazu centralnie bez gazomierzy w poszczególnych mieszkaniach. Rozwiązanie z gazomierzami centralnymi zalecane jest przy zasilaniu instalacji gazem ziemnym.

Konstrukcja spinająca instalacji zlokalizowanych w zespole instalacyjnym składa się z dwóch części: górnej i dolnej. Do konstrukcji, która przymocowana jest do ściany kabiny, przyspawane są specjalne uchwyty dla zamocowania poszczególnych instalacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami