Blog

Wyposażenie terenowych wózków podnośnikowych
W artykule znajdziesz:

Wyposażenie terenowych wózków podnośnikowych w specjalne osprzęty (poza widłowymi), takie jak:
- ładowarkowy,
- chwytakowy zwykły i obrotowy,
- dźwigowy,
- pojemnik do podawania mieszanki betonowej i innych materiałów plastycznych,
- koparkowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Czyni je przydatnymi do przeważającej większości procesów transportowo-ładunkowych na placu budowy, a nawet do niektórych robót ziemnych, tak w cyklu technologicznym, jak i w pracach porządkowych. Przemysł krajowy produkuje wózki podnośnikowe z napędem spalinowym i elektrycznym (akumulatorowym), przeznaczone do poruszania się po terenie płaskim, równym i utwardzonym, a więc w warunkach magazynów lub placów przeładunkowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Procesy przeładunkowe stanowią integralną część procesów transportowych, tj. ich początkową i końcową fazę. Procesy przewozowe w transporcie budowlanym już zmechanizowano, natomiast procesy ładunkowe wymagają w wielu przypadkach usprawnień mechanizacyjnych lub zmechanizowania operacji dotychczas wykonywanych ręcznie (uprawnienia budowlane).
Do procesów przeładunkowych w budownictwie służą następujące rodzaje maszyn:
- suwnice bramowe,
- żurawie jezdniowe - samochodowe i samojezdne,
- koparki chwytakowe,
- ładowarki,
- żurawiki samochodowe,
- wózki podnośnikowe,
- wózki unoszące,
- przenośniki taśmowe,
- wywrotnice wagonów,
- wyładowarki wagonów (program egzamin ustny).
Analizy zaspokojenia potrzeb budownictwa dostawami maszyn wskazują, że szczególny deficyt odczuwany jest w zakresie:
- żurawików samochodowych,
- żurawi samochodowych,
- wózków podnośnikowych.
Niedobór tych urządzeń bardzo ogranicza rozwój specjalizowanych i zunifikowanych technologii transportu. Maszyny i urządzenia ładunkowe omówiono w większości, dotyczących poszczególnych rodzajów transportu (opinie o programie).
Podstawowe kierunki rozwoju mechanizacji
Podstawowe kierunki rozwoju mechanizacji procesów ładunkowych dotyczą:
- konteneryzacji przewozów w transporcie szynowo-samochodowym kruszywa, cementu i wapna palonego oraz naczep kontenerowych, w tym kontenerów specjalistycznych zamkniętych do wapna, kontenerów połówkowych otwartych do kruszyw,
- wprowadzenia kontenerów płytowych do stolarki, ceramiki budowlanej, materiałów instalacyjnych i wyposażeniowych,
- uruchomienia produkcji i wprowadzenia do transportu samochodowego żurawików hydraulicznych 5 t-m,
- znacznego zwiększenia dostaw maszyn i urządzeń do tzw. „małej mechanizacji”, tj. terenowych wózków podnośnych, ręcznych wózków jezdniowych, przenośników, podstawek, zasobników itp.,
- uruchomienia produkcji suwnic dwubramowych na kołach gumowych do prac ładunkowych,
- uruchomienia produkcji i wprowadzenia do eksploatacji na kolejowych stacjach przeładunkowych chwytakowych wyładowarek do materiałów sypkich i zbrylonych, przewożonych luzem w wagonach odkrytych, oraz wieloczynnościowych manipulatorów do załadunku i wyładunku materiałów spaletyzowanych i sztukowych (segregator aktów prawnych).
Niezależnie od przyjętego rodzaju technologii, metody lub systemu transportu, we wszystkich przypadkach w skład uogólnionego procesu technologicznego poziomego transportu budowlanego wchodzą:
- załadowanie pojazdów,
- przewóz ładunków,
- wyładowanie pojazdów,
- składowanie (zmagazynowanie) dostarczonych ładunków.
Zestawy maszyn do procesów transportowych składają się z maszyn do wskazanych procesów składowych lub operacji, uzupełnionych urządzeniami pomocniczymi takimi, jak osprzęty do przewozu elementów, osprzęty ładunkowe, stojaki do składowania prefabrykatów itp.
Dobór maszyn oraz łączenie ich w zestawy zależą ściśle od rodzaju przewożonego ładunku. Istotną rolę odgrywa właściwy dobór maszyn załadunkowych do określonego rodzaju ładunku oraz pojazdu, a także dobór liczby pojazdów, zapewniających w danych warunkach ciągłość transportu oraz najbardziej efektywne wykorzystanie maszyn zorganizowanych w zestawy(promocja 3 w 1). Szczegółowe zasady doboru liczby pojazdów oraz warunki współpracy maszyn budowlanych z pojazdami przedstawiono na przykładzie transportu materiałów sypkich. Przykładowe zestawy mechanizacji ograniczono do wybranych rodzajów specjalistycznego transportu budowlanego.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32