Blog

20.07.2022

Wysokie ściany boczne

W artykule znajdziesz:

Wysokie ściany boczne

Ogólną zasadą którą należy się kierować w eksploatacji kamieniołomu tak ze względu na bezpieczeństwo, jak i na ekonomię wydobycia, można streścić w następujących słowach: łamanie kamienia należy zaczynać od góry i posuwać się ku dołowi, a nie na odwrót. Przewóz kamienia należy tak zaprojektować, aby szedł zawsze tylko w jednym kierunku i możliwie bez przeładowali (program uprawnienia budowlane na komputer).

Poza tym wyłamywanie kamienia należy zawsze dokonywać na całą wysokość zalegania ławy czy warstwy, gdyż unika się przez to niszczenia kamienia i sama czynność wyłamywania jest wtedy znacznie ułatwiona. W pokładach kamiennych o wyraźnym uwarstwieniu, jak piaskowce, wapienie i inne skały osadowe, nie przedstawia to zazwyczaj większych trudności. gdyż przeważnie warstwy są wyraźnie widoczne. W pokładach skał krystalicznych, jak np. granitu, sjenitu i tp., znalezienie tzw. podeszwy eksploatowanej ławy, wymaga nieraz bardzo starannego wyszukiwania, a niedoświadczony górnik może niejednokrotnie sporo użytecznego kamienia napsuć, zanim na nią natrafi i rozpocznie wyłamywanie na właściwym poziomie i we właściwym kierunku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Trzecim, ważnym etapem eksploatacyjnym jest racjonalne i właściwe dla każdego kamieniołomu i materiału zakładanie poziomów czyli tarasów. Wysokie ściany boczne są przede wszystkim nader niebezpieczne dla pracy górnika przy rozszerzaniu kamieniołomu, na których to ścianach musi on pracować przywiązany na linie (uprawnienia budowlane). Może największa ilość ciężkich wypadków w kamieniołomach ma tu swoje źródło. Im ściana wyższa, tym większe niebezpieczeństwo odrywania się od niej kamieni, grożących życiu pracujących w dole robotników, tym trudniej ją też skontrolować oczyścić z luźnych brył, tym większe grozi niebezpieczeństwo >d kamieni, spadających z nad krawędzi kamieniołomu, i wreszcie, tym większe niebezpieczeństwo spadania ludzi, pracujących v. górze przy krawędzi powstałej tak przepaści.

Ciągłość pracy

Ciągłość pracy przy tarasach utrzymuje się jednostajniejsza, szybciej wtedy rozszerza się kamieniołom na boki aniżeli w głąb mniej czasu wymaga górnik do wyłamania jednego kamienia stosunkowo ściany przodka jednego piętra tarasu, aniżeli z wysokiej ściany na całą głębokość kamieniołomu (program egzamin ustny). Przez uzyskanie dużego czoła (frontu) coraz mniej robotnicy sobie przeszkadzają i podczas, gdy w jednym miejscu ławy warstwowej przygotowują otwory wiertnicze dla wysadzania skały, w innych następuje już klinowanie odstrzelonego materiału, częściowa obróbka i t. d. Jednym słowem - przez stworzenie większego czoła robotnicy, wykonujący poszczególne czynności, mają większą swobodę ruchów (opinie o programie).

Niemniejsze znaczenie ma zakładanie pięter dla wydajności kamieniołomu. Wielkość produkcji kamieniołomów zależy od możliwości wydobycia kamienia Z kamieniołomu, a ta zależy całkowicie od ilości ścian dostępnych dla pracy górników, czyli od t. zw. czoła (frontu). Im dłuższe czoło, tym większa liczba górników może pracować w kamieniołomie równocześnie przy wyłamywaniu, a że przy stałych warunkach jakości i łupliwości kamienia dzienna ilość wydobycia na jednego górnika bywa mniej więcej ilością stalą, równolegle z ilością pracujących górników wzrasta i wydobycie. Racjonalne założenie pięter znakomicie zwiększa te możliwości (segregator aktów prawnych).

W specjalnych wypadkach kamieniołomów nizinnych, których eksploatacja musi, wobec konfiguracji terenu, postępować pierwotnie tylko ku dołowi, w złożach bardzo twardych jednolitych skał niewykazujących wyraźnego uwarstwienia, racjonalniejszym jest zruszenie większych mas skalnych za pomocą wielkiej miny o zawartości nieraz kilkuset do kilku tysięcy kilogramów materiału wybuchowego. Tę metodę można zastosować w wypadku:

  • gdy dokładnie zbadany został uprzednio pokład na dużej przestrzeni z wynikiem, zapewniającym bezsporne istnienie gatunkowo dobrego kamienia, przydatnego co najmniej na kamień łamany i tłuczeń dla budownictwa drogowego i ogólnego, wreszcie do wyrobu grysów szlachetnych, a tym samym na masowy jego zbyt,
  • gdy istnieją odpowiednie widoki, zapewniające szybki zbyt tego kamienia, gdyż w taki sposób rozpoczęta eksploatacja przyśpiesza ogromnie rozrobienie kamieniołomu, co może okupić włożony naraz duży początkowy kapitał (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami