Blog
Zabetonowanie rdzenia
W artykule znajdziesz:
Zabetonowanie rdzenia
Zużyto 600 m3 betonu i 65 t zbrojenia. W Stafford (Anglia) wykonano pierścieniowy zbiornik żelbetowy zawieszony na trzonie żelbetowego komina. Główne wymiary konstrukcji. Komin o wysokości 22,10 m, ma średnicę wewnętrzną 96 cm, ściany grubości 18 cm, a wewnątrz wykładzinę z cegły kwasoodpornej grubości 13,5 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zbiornik o średnicy wewnętrznej 4,82 m ma pojemność 20 m3. Ściany grubości 13 cm uszczelniono asfaltem. W zbiorniku wydzielono trzy małe komory oraz przebito przejście pionowe przy ścianie komina. W Rumunii wykonuje się wieże żelbetowe o wysokości do 25 m z elementów prefabrykowanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zbiornik stalowy o pojemności 25 m3 jest obudowany cegłą. Konstrukcja nośna składa się z prefabrykowanych rygli poziomych i zastrzałów oraz ze słupków betonowanych w deskowaniu przestawnym lub montowanych z rur. W tym drugim przypadku całość konstrukcji łączy się w monolit przez założenie zbrojenia w rurach i zabetonowanie rdzenia.
Montaż konstrukcji jest łatwy, gdyż poszczególne elementy mają ciężar do 150 kG, a proste urządzenie do podnoszenia elementów można umocować do już zmontowanej części wieży. Zbiornik stalowy składa się na dole między słupami i następnie podnosi do góry, używając wieży jako masztu montażowego. Przy cieplej pogodzie można w ciągu 3 dni zmontować zabetonować jedno piętro, a przy użyciu szybkosprawnego cementu nawet szybciej (uprawnienia budowlane). W obliczeniach uwzględniono, oprócz normalnie występujących obciążeń, działanie siły poziomej równej 10% siły pionowej, ze względu na możliwość wstrząsów sejsmicznych (Rumunia). Zużycie betonu marki 200 - 12,5 m3, stali St 38 - 3,0 t. We Francji w Bron-Parilly wybudowano wieżę wodną z trzema zbiornikami sprężonymi o łącznej pojemności 8000 m3 (program egzamin ustny).
Zbiornik dolny pierścieniowy
Zbiornik dolny pierścieniowy ma pojemność 4000 m3, u góry podobny - pojemność 3600 m3 i walcowy - pojemność 400 m3. Wysokość wieży od poziomu terenu wynosi 52 m, średnica zewnętrzna - 28 m, średnica trzona centralnego - 10 m, grubość ścian zewnętrznych - 24 cm.
Zbiorniki oparte są na trzonie środkowym oraz na 12 słupach - pilastrach, rozstawionych na obwodzie (opinie o programie). Zostały one sprężone kablami poziomymi i pionowymi o sile 27 T (7 0 7 mm), przebiegającymi wewnątrz ściany w rurkach. Kable poziome składały się z odcinków o długości obwodu koła, kable pionowe założono w każdym polu w środku pomiędzy pi- lastrami. Dno sprężono za pomocą kabli obwodowych o sile 93 T (2-7 mm). Trzon centralny zabetonowano w deskowaniu ślizgowym, a ściany zewnętrzne i słupy w deskowaniu przestawnym. Pierścieniowe sklepienia den i przekryć zabetonowano za pomocą krążyn obejmujących 1/4 powierzchni i 4-krotnie przestawianych. Zużycie materiałów: 3250 m3 betonu, 250 t stali zwykłej i 41 t stali strunowej, naprężanej do 100 kG/mm2. W ostatnich latach w Szwecji wybudowano kilka ciekawych wież wodnych o zbiornikach w kształcie odwróconego stożka (segregator aktów prawnych).
Znana jest wieża w Oróbro ze zbiornikiem o pojemności 6000 m3, ustawionym na trzonie walcowym o średnicy 10,5 m. Trzon posadowiono na głębokości około 10 m na spękanej skale, wzmocnionej zastrzykami cementowymi. Wieża jest wykorzystywana do różnych celów. W trzech kondygnacjach podziemnych są pomieszczenia pomocnicze, w trzonie - 2 windy i klatka schodowa, u góry nad zbiornikiem w środku - maszt dla radia i telewizji, na platformie nad zbiornikiem - kawiarnia i restauracja. Zbiornik ma kształt odwróconego stożka ściętego o nachyleniu tworzącej 1 :1,5. Największa średnica zewnętrzna wynosi 45 m, grubość ściany od 30 cm u góry do 60 cm u dołu.
Zbiornik jest sprężony kablami poziomymi rozłożonymi dosyć równomiernie na całej wysokości, gdyż zmniejszająca się ku dołowi średnica powoduje przy zwiększającym się u dołu ciśnieniu mniej więcej taką samą siłę rozciągającą. Bardzo ciekawie i ekonomicznie rozwiązano sprawę wykonawstwa (promocja 3 w 1). Zbiornik z pierścieniem i rurą wewnętrzną w całości zabetonowano na dole, sprężono i wykończono, a następnie podniesiono na lewarach hydraulicznych na wysokość 35 m.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32