Blog

Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 2
01.12.2022

Zabezpieczenie rygla zespolonego

W artykule znajdziesz:

Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 3
Zabezpieczenie rygla zespolonego

Zabezpieczenie rygla zespolonego przed rozwarstwieniem w płaszczyźnie połączenia prefabrykatu z betonem uzupełniającym następuje przez zastosowanie odpowiedniego zbrojenia poprzecznego (zszywającego różne betony) oraz ograniczenia naprężeń stycznych. Warto zwrócić uwagę, że przy obliczaniu naprężeń stycznych wg wzoru obliczeniową siłę poprzeczną wyznacza się od obciążeń całkowitych, tj. od sumy obciążeń montażowych i uzupełniających. Wynika to ze stwierdzonego doświadczalnie zjawiska redystrybucji sił wewnętrznych w stanie granicznym nośności, polegającego na przesuwaniu się ku górze osi obojętnej przekroju i wywołaniu w konsekwencji przyrostu naprężeń stycznych w płaszczyźnie zespolenia proporcjonalnego do obciążenia całkowitego, a nie tylko do przyrostu obciążeń zewnętrznych w stadium eksploatacji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dla uzyskania większej sztywności tarcz stropowych, jak również zabezpieczenia przed skutkami błędów podparcia płyt zaleca się łączenie płyt na podporze za pomocą zbrojenia. Zbrojenie to przenosi siły rozciągające i ścinające, jakie powstają w konstrukcji w wyniku pracy przestrzennej budynku, szczególnie w warunkach nierównomiernych osiadań lub wyjątkowych obciążeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podobnie jak w przypadku płyt stropowych opartych na ścianach, powierzchnia przekroju zbrojenia łączonego na podporze nie powinna być mniejsza niż 1 cm2/m szerokości płyty. Przy wolnopodpartych płytach stropowych zbrojenie to może być układane w spoinach podłużnych między płytami (uprawnienia budowlane).

Zbrojenie podporowe wypuszczone z płyt łączone jest w złączu na zakład lub częściej, z uwagi na brak miejsca, za pomocą spawania (bezpośrednio lub z nakładką). Minimalna głębokość oparcia płyt stropowych, po uwzględnieniu tolerancji wykonania i montażu prefabrykatów, wynosi 6 cm w przypadku łączenia płyt na podporze za pomocą zbrojenia układanego w spoinach podłużnych i 4 cm w przypadku łączenia za pomocą zbrojenia zakotwionego w płytach. W przypadku rygli z betonu klasy niższej niż B20 powyższe minimalne głębokości oparcia należy zwiększyć co najmniej o 2 cm (program egzamin ustny).

Szerokość spoiny

Szerokość spoiny między płytą stropową a płaszczyzną boczną ryglanie powinna być mniejsza niż 3 cm. Ma to na celu należyte wypełnienie jej zaprawą lub betonem, co jest szczególnie ważne w złączach o charakterze sztywnym dla przeniesienia odpowiednich sił ściskających. W szkieletowych konstrukcjach płytowo-słupowych obciążenia z płyt stropowych przekazywane są bezpośrednio na słupy (opinie o programie). Zadaniem połączeń płyt ze słupami jest głównie przenoszenie odpowiednich sił poprzecznych. Ciągłość stropów zapewniana jest zwykle poza podporą przez odpowiednie wzajemne połączenie płyt lub wykonanie stropu jako całości (przy wznoszeniu obiektów metodą podnoszonych stropów lift slab). Sztywne połączenia płyt ze słupami projektowane są raczej w monolitycznych konstrukcjach płytowo-słupowych.

W konstrukcjach płytowo-słupowych z prefabrykatów wielkowymiarowych rozwiązania połączeń płyta stropowa słup zależą głównie od przyjętej metody wznoszenia budynku. Najprostsze konstrukcje płytowo-słupowe wznoszone tradycyjnie składają się z jednokondygnacyjnych słupów i płyt stropowych podpartych w narożach (segregator aktów prawnych). Stosowane w tym przypadku połączenie polegać może na oparciu płyty bezpośrednio na słupie, wypełnieniu betonem przestrzeni złącza między płytami i oparciu słupa następnej kondygnacji.

Z uwagi na zmniejszenie nośności słupa w takim złączu częściej stosuje się połączenia polegające na oparciu płyt na wspornikowo ukształtowanej głowicy słupa. Dla lepszego powiązania płyt ze słupem wskazane jest umieszczenie w spoinach między płytami prętów zbrojenia, dospawanych do blach zakotwionych w głowicy słupa. Ponieważ formowanie głowicy słupa jest zawsze kłopotliwe w prefabrykacji, często zamiast pełnej głowicy stosowane są tylko wsporniki na dwu płaszczyznach bocznych słupa, wystarczające dla oparcia zbiegających się tu płyt (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 8 Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 9 Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 10
Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 11
Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 12 Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 13 Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 14
Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Starałem się też codziennie powtarzać przerobiony już materiał zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami