Blog

13.03.2021

Zaczyn cementowy

W artykule znajdziesz:

Zaczyn cementowy

 

Zaczyn cementowy

Z normowego zaczynu formuje się 4 placki i układa je w wannie na przeciąg 24 godz. Po tym czasie należy 2 placki umieścić w zbiorniku, podgrzać wodę do wrzenia i podtrzymywać wrzenie przez 3 godz; po ochłodzeniu się wody placki wyjmuje się i wyciera. Następnie umieszcza się oba placki w autoklawie nad wodą i doprowadza do wytworzenia pary wodnej o ciśnieniu 20 atm. Ciśnienie to należy utrzymywać przez 3 godz, a następnie w ciągu 1 godz stopniowo doprowadzić do ciśnienia atmosferycznego.
Do oceny cementu stosuje się te same kryteria co w normie polskiej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Badanie zmiany objętości metodą Le Chateliera. Do pomiaru pęcznienia w tej metodzie służy pierścień ze sprężystej blachy nierdzewnej z przymocowanymi igłami z twardego drutu. Przyrząd ten przedstawiony jest na rys. 5-0.
Zaczyn cementowy przygotowuje się w identyczny sposób jak do badania początku i końca wiązania. Pierścień Le Chateliera ustawia się na płytce szklanej, wypełnia zaczynem, wyrównuje powierzchnię i przykrywa drugą płytką. Pierścień z płytkami zanurza się w wodzie o temperaturze 17-f-20°C, obciąża górną płytkę i pozostawia na 24 godz (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po wyjęciu z wody i zdjęciu płytek ostrożnie mierzy się odstęp między igłami pomiarowymi z dokładnością do 1 mm. Pierścień z zaczynem należy następnie umieścić w wodzie, podgrzewać przez 15 min do wrzenia i podtrzymywać wrzenie przez 3 godz. Po wyjęciu pierścienia z wody i ostudzeniu do temperatury otoczenia mierzy się odległość między końcami igieł pomiarowych.
Za miarę rozszerzalności (pęcznienia) próbki przyjmuje się różnicę pomiarów przed i po gotowaniu w mm. Badanie należy wykonać dwukrotnie (uprawnienia budowlane).

Różnica między wynikami badań może wynosić najwyżej: 1 mm przy rozszerzalności do 10 mm, 2 mm powyżej 10 mm. d| Badanie zmiany objętości metodą Kałlanniewa (program egzamin ustny).

Krążek z zaczynem

Badanie i interpretację wyników należy przeprowadzić jak w metodzie Le Chateliera z tą różnicą, że zaczyn cementowy umieszcza się w krążku (rys. 5-7), a zmianę objętości mierzy się dilatometrem (rys. 5-8). Krążek do wypełnienia zaczynem wykonany jest ze sprężystej mosiężnej lub brązowej stali grubości 0,5 mm. Dilatometr dla pomiaru zmiany objętości składa się z podstawki i czujnika zegarowego z odpowiednimi końcówkami z nierdzewnej stali. Cement przechowywany przez dłuższy okres czasu zmienia swoje własności. Szybkość zwietrzenia cementu zależy w dużej mierze od warunków w jakich jest przechowywany (opinie o programie).

Przepisy normowe określają czas, w którym dany cement powinien zachować wszystkie swoje własności. Zewnętrznymi oznakami zleżenia cementów są wg Bukowskiego [8]: spadek ciężaru spowodowany uwodnieniem ziaren, wzrost strat prażeniowych, spadek ciężaru nasypowego, zgrudkowanie, wzrost wodożądności, zmiana czasu wiązania (do ok. 1,5 roku przedłużenie, później przyspieszenie o powolny powrót do normy), obniżenie wytrzymałości, spadek koloryczności. Nie z.eaczy to, że cement zleżały nie może być użyty.

Jeśli w zleżałym cemencie grudki dają się rozgnieść, świadczy to, że aktywność jego zmalała o kilka procent (segregator aktów prawnych). Taki cement można użyć do betonu, jednak należy powiększyć jego ilość w taki sposób, aby wskaźnik cementowo-wodny był wyższy o 10% w stosunku do pierwotnie przyjętego. Jeżeli grudki cementowe nie dają się rozgnieść, cement należy przesiać przez sito 2,00 mm. Zawartość twardych grudek w ilości < 30% w stosunku wagowym pozwala na użycie przesianego cementu po uprzednim sprawdzeniu wytrzymałości. Należy przy tym zwiększyć wskaźnik cementowo- -wodny o 20% w stosunku do pierwotnie przyjętego (promocja 3 w 1).

Jeżeli zawartość zbrylonego cementu, nie dającego się rozkruszyć, jest większa od 80% w stosunku wagowym, to przesiany cement może być użyty jedynie po przeprowadzeniu badań wytrzymałościowych [19]. Stosuje się go na budowie do mało odpowiedzialnych robót. Jeżeli ze względu na zwietrzenie cement nie może być zużyty, należy odesłać go do cementowni do wtórnego przerobu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami