Blog

11.02.2022

Zakotwienia lub balast

W artykule znajdziesz:

Zakotwienia lub balast

Śluzy umieszczono czołowo, jedna śluza umożliwiała transport materiałów samochodami do wnętrza cieplaka. Powłokę wykonano z tkaniny stylonowej powleczonej obustronnie polichlorkiem winylu metodą walcowania i pastą o półciekłej konsystencji (program uprawnienia budowlane na komputer). W ostatnim okresie wykonano w Polsce kilkadziesiąt konstrukcji odmiany I.

Posadowienie konstrukcji pneumatycznych rozwiązuje się przez zakotwienie liniowe bądź punktowe z usztywnieniem obwodowym lub za pomocą balastu. Zakotwienia lub balast zapobiegają oderwaniu konstrukcji od podłoża na skutek działania nadciśnienia we wętrzu budowli oraz obciążenia wiatrem. Niekiedy kotwie mocuje się do masywnych fundamentów, dostatecznie zagłębionych i stanowiących jednocześnie balast (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Konstrukcje odmiany II. Przykładem konstrukcji pneumatycznej odmiany II jest soczewkowe, dwupowłokowe przekrycie budynku teatru letniego w Bostonie na 2000 widzów. Średnica budowli wynosi 43,5 m, wysokość 14,5 m, maksymalna grubość soczewki - 6,0 m. Obydwie powołki wykonano z tkaniny nylonowej powleczonej polichlorkiem winylu (uprawnienia budowlane). Przekrycie dachowe jest zakotwione na obwodzie budowli do pierścienia stalowego, opartego na słupach ścian zewnętrznych. W Polsce wykonano dotychczas dwa projekty konstrukcji pneumatycznych: koncepcję przekrycia pawilonu wystawowego na Wystawę Światową w Brukseli (Expo-58) oraz przekrycie pawilonu szkolnego w Warszawie.

Konstrukcje odmiany III. Konstrukcje pneumatyczne odmiany III są rozpowszechnione w wielu krajach. W USA stosuje się magazyny o rozpiętości żeber do 15,0 m i rozstawie do 2,0-5,0 m. W ZSRR projektuje się konstrukcje żebrowe o rozpiętości do 25,0 m. Garaż z żeber pneumatycznych (CSSR) o średnicy 40 cm i wymiarach w rzucie poziomym 6,0 X 9,0 m, halę o wymiarach w rzucie poziomym 18,4 X 9,0 i wysokości 4,5 m konstrukcję pneumatyczną o zewnętrznym obrysie półkuli (program egzamin ustny).

Powłoki pneumatyczne

Powłoki pneumatyczne jako konstrukcje pomocnicze. W USA powłoki pneumatyczne wykorzystuje się przy montażu kopuł aluminiowych. Nadciśnienie wewnętrzne jest dostosowane do ciężaru konstrukcji metalowej i obciążenia użytkowego przy montażu.

Konstrukcję metalową montuje się na ogół we właściwym położeniu na powłoce pneumatycznej spełniającej rolę rusztowania. Niekiedy konstrukcja pneumatyczna jest dwupowłokowa. W pierwszym stadium nadciśnienia występuje tylko pod dolną powłoką i na jej górnej powierzchni odbywa się montaż kopuły metalowej, a następnie wprowadza się sprężone powietrze między obydwie powłoki, co powoduje podniesienie zmontowanej kopuły do właściwego poziomu (opinie o programie).

W niektórych krajach konstrukcje pneumatyczne stosuje się jako deskowanie kopuł lub innych konstrukcji betonowych, żelbetowych lub sprężonych. W USA i Kanadzie zastosowano w ostatnich latach powłoki pneumatyczne jako deskowanie ustrojów ze sztywnych pianek poliuretanowych. Wyniki prac badawczych dotyczących betonów o spoiwie z żywic syntetycznych (polimerobetonów) pozwalają przypuszczać, że betony te mogą znaleźć zastosowanie w konstrukcjach cienkościennych i zbiornikach narażonych na korozję chemiczną (segregator aktów prawnych).

Betony żywiczne wykonane przy użyciu żywic epoksydowych, poliestrowych, fenolowo-cpoksydowych, fenolowo-karbamidowych i innych oraz kruszywa w postaci piasku rzecznego lub morskiego z dodatkiem mączki kwarcowej lub korundowej wykazują następujące zalety:

  • bardzo małą nasiąkliwość,
  • gazo- i wodonieprzepuszczalność oraz odporność na działanie różnych czynników chemicznych,
  • wytrzymałość przeciętnie 2,5-M-krotnie wyższą od betonów cementowych (wytrzymałość na ściskanie do 1000 kG/cm2),
  • szybki wzrost wytrzymałości (wytrzymałość polimerobetonu po 1 dniu odpowiada 28-dniowej wytrzymałości betonów zwykłych),
  • w przybliżeniu dwukrotnie większą przyczepność do wkładek stalowych niż beton cementowy(promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami