Blog

Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 2
05.05.2022

Zakres amplitud drgań

W artykule znajdziesz:

Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 3
Zakres amplitud drgań

W przypadku gdy obiekt znajduje się pod działaniem drgań wymuszonych wówczas miejsce i rodzaj źródła drgań (lub źródeł) są określone. Wtedy chodzi tylko o rozpoznanie tych źródeł tj. ich lokalizację, typ, jaki zakres amplitud drgań mogą wzbudzać i w jakim zakresie częstotliwości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pomiarów drgań zarówno własnych jak i wymuszonych można dokonać metodą pośrednią mierząc odkształcenia dynamiczne elementów badanej konstrukcji np. przy użyciu dynamicznej tensometrii oporowej. W przypadku drgań wymuszonych w/w sposób pomiaru może się okazać bardzo efektywny, pozwala bowiem przy znajomości cech materiału konstrukcji określać od razu poziom naprężeń dynamicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na zagadnienie oceny wyników pomiarów. Zdarza się, że niektóre nie przygotowane placówki badawcze podejmują się przeprowadzenia pomiarów drgań, a nawet publikują rezultaty pomiarów, które budzą wątpliwości ze względu na zastosowanie niewłaściwej aparatury. Tak jest wówczas, gdy obiekt podlega dominującym drganiom o niskich częstotliwościach, a do pomiaru drgań tego obiektu stosuje się urządzenia przystosowane do wyższych częstotliwości, przez co rejestruje się tylko nieistotne składowe drgań (uprawnienia budowlane).

W innych przypadkach wątpliwości budzą nie same pomiary drgań, lecz interpretacja wyników i wnioski wysunięte na ich podstawie. Tak więc nacisk kładziony na dobór aparatury oraz analizę wyników pomiarów, należy rozszerzyć na interpretację wyników i wyciąganie wniosków. Bez znajomości zagadnień dynamiki budowli i fachowej obsługi odpowiedniej aparatury nie można podejmować się wykonywania pomiarów i oceny drgań podłoża oraz obiektów (program egzamin ustny).

Warunki zarysowań

Kryteria mogą być ujęte bezpośrednio w postaci zadanych wielkości dopuszczalnych (dynamicznych) np. dopuszczalne amplitudy przemieszczeń w określonych przedziałach częstotliwości. Mogą też być odniesione do normowych wielkości podstawowych (np. dopuszczalnych sił przekrojowych, naprężeń) lub do specjalnie opracowanych kryteriów wynikających z potrzeb danej sytuacji (np. dodatkowego wpływu zmęczenia) (opinie o programie).

Generalnie jednak kryteria te nie są tak jednoznaczne jakby może wynikało z powyższych uwag. Należy je podzielić na kryteria stanów granicznych nośności (wytrzymałości) i stanów granicznych użytkowania (zwykle opisanych przez sztywność konstrukcji). Ze względu na rodzaje rozważanych obiektów, jeśli nie dotyczą one budowli o konstrukcji stalowej, zakłada się, że pracują one w zakresie sprężystym oraz wartości dopuszczalne odnoszą się do tego stanu. W przypadkach materiałów sprężyto-kruchych (np. mur ceglany, beton) decydują warunki zarysowań (uszkodzeń) w strefie rozciąganej, a w przypadku powtarzalności obciążeń jest ona uwzględniona albo w sposób przybliżony (przez mnożniki zmniejszające) albo obliczona wg stosowanych w wytrzymałości materiałów metod obliczeniowych na zmęczenie (także tzw. niskocyklowe). W niektórych przypadkach kryteria tzw. niższych stopni (np. pierwsze zarysowania murów) mogą być ustalone doświadczalnie, szczególnie gdy chodzi o warunki tzw. kosmetyczne lub w przypadkach nietypowych rozwiązań układów budowlanych (segregator aktów prawnych).

Osobnej wzmianki wymagają kryteria wpływów dynamicznych na ludzi w budynkach. Są one zestawione w normie PN-88/B-02171 wg wzorów opracowań normalizacyjnych ISO. Ze względu na to, że są to w większości warunki tzw. komfortu - podane kryteria mogą być zmieniane w zależności od przyjętego minimalnego stopnia komfortu i konkretnej sytuacji, co wg posiadanych informacji ma być ujęte w nowej wersji polskiej ustawy o ochronie środowiska na wpływy wibracji i hałasu (promocja 3 w 1).

Bardziej szczegółowy opis warunków stawianych obiektom budowlanym odbierającym drgania podano w pracach podstawowych (m.in. Ciesielski 1973) oraz odpowiednich dla poszczególnych konstrukcji normach PN. W zagadnieniach diagnostyki najważniejsze są dwa warunki: warunek wytrzymałości i warunek sztywności.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 8 Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 9 Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 10
Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 11
Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 12 Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 13 Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 14
Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mezozoiczne wapienie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami