Blog
Załamania światła
W artykule znajdziesz:
Załamania światła
Dzięki wysokim współczynnikom załamania światła dyspersji ma żywy blask i grę barw, dlatego mimo ciemnej barwy znalazł zastosowanie w zdobnictwie. Występuje zarówno w skałach macierzystych, jak i w złożach wtórnych w postaci kryształów i ziarn w piaskach i żwirach. Obecnie używa się głównie rutylu syntetycznego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nazwa tego minerału pochodzi od nazwiska szwajcarskiego mineraloga Benedykta de Saussure’a. Jest to produkt przeobrażenia zasadowego plagioklazu - anortytu. Saussuryt składa się głównie z mieszaniny zoizytu i skapolitu.
Twardość jego wynosi 6,5 w skali Mohsa, gęstość 3,2 g/cm3. Jest nieprzezroczysty, barwę ma białą do jasnozielonej; współczynnik załamania światła około 1,70. Pod względem wymienionych własności podobny jest do jadeitu (żadeitu).
Sepiolit jest uwodnionym krzemianem magnezu, tworzącym bardzo porowate skupienia o budowie drobnokrystalicznej. Przełam ma muszlowy lub ziemisty. Twardość sepiolitu wynosi 2—2,5 w skali Mohsa, gęstość około 2 g/cm3. Dzięki dużej porowatości kawałki tego minerału mogą utrzymywać się na powierzchni wody, stąd pochodzi jego nazwa - pianka morska. Barwę ma białą, szarą, żółtawą lub czerwonawą. Charakterystyczną cechą rozpoznawczą jest przyleganie do języka (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Sepiolit jest produktem przeobrażenia serpentynu. W serpentynitach tworzy pokłady i nieregularne skupienia. Najwięcej sepiolitu eksploatuje się w Eskischehir w Małej Azji (Anatolia). Wykonane z oszlifowanego na mokro materiału przedmioty impregnuje się tłuszczem, dzięki czemu uzyskują wysoka połysk. Minerał ten jest niemal całkowicie zużywany do wyrobu bardzo popularnych w niektórych krajach Europy fajek i cygarniczek (uprawnienia budowlane).
Krzemianem magnezu o wzorze Mg6[(OH)8|Si4Oi0] jest serpentyn. Nie tworzy on wyraźnych kryształów, lecz zbite skupienia skrytokrystaliczne, które pod mikroskopem ujawniają budowę blaszkowatą - antygoryt - lub włóknistą - chryzotyl.
Barwa serpentynu
Barwa serpentynu jest zielona o różnych odcieniach aż do niemal czarnej (program egzamin ustny). Jest przeświecający do nieprzezroczystego. Twardość jego wynosi 3-4 w skali Mohsa, gęstość 2,5-2,7 g/cm3. Serpentyn jest minerałem wtórnym, będącym produktem hydrotermalnego przeobrażenia głównie oliwinu i piroksenów, rzadziej amfiboli. Nieraz tworzy duże masy skalne, zwane serpentynitami. Przeświecające, zbite odmiany serpentynu o jednolitej barwie zielonej lub żółtawej noszą nazwę serpentynu szlachetnego. Używane są przeważnie do wyrobu drobnych przedmiotów ozdobnych, niejednokrotnie grawerowanych (opinie o programie).
Bowenit jest bladozielonawą odmianą serpentynu przypominającą jadeit. Williamsit ma barwę czarnozielonawą. W zbitych serpentynach poprzecinanych żyłkami węglanów: kalcytu, dolomitu lub magnezytu, widoczne są piękne wzory i desenie, zwłaszcza po oszlifowaniu. Odmiany te są używane do celów dekoracyjnych oraz do wyrobu drobnych przedmiotów, jak przybory do pisania itp. W jubilerstwie używa się także niekiedy włóknistego’ chryzotylu (segregator aktów prawnych).
W Polsce serpentynity występują na Dolnym Śląsku w okolicy Sobótki (na południe od Wrocławia), między Ząbkowicami i Niemczą oraz w Górach Sowich. Znajdują się wśród nich odmiany odznaczające się dużym bogactwem barw i nadające się do polerowania. Ze względu na plamisty, przypominający skórę węża rysunek widoczny szczególnie na wypolerowanych powierzchniach serpentynitów, nazywano je dawniej żmijowcami lub wążowcami. Serpentynity są stosowane do dekoracji wnętrz i do wyrobu drobnych przedmiotów artystycznych, jak wazy, lichtarze, popielniczki itp. Ambona w kościele św. Magdaleny we Wrocławiu została wykonana ze skały serpentynowej z okolic Sobótki.
Sfaler.yt jest siarczkiem cynku ZnS. Jest on najważniejszą rudą cynku (promocja 3 w 1). Niewielka twardość (3,5-4 w skald Mohsa) oraz łupliwość sześciokierunkowa, równoległa do ścian dwunastościanu rombowego, uniemożliwiają szersze wykorzystanie sfalerytu w zdobnictwie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32