Blog

Rozrywanie zdjęcie nr 2
17.11.2020

Założenie kabla

W artykule znajdziesz:

Założenie kabla

Rozrywanie zdjęcie nr 3
Założenie kabla

Założenie kabla poza właściwym przekrojem betonu, na zewnątrz elementu lub wewnątrz przekroju skrzynkowego, względnie w odpowiednich rowkach; jest ono wykonane na ogół w ten sposób, że kabel styka się z elementem tylko w poszczególnych miejscach (na przeponach, usztywnieniach poprzecznych itp.), będących najczęściej równocześnie punktami załamania trasy kabla (program uprawnienia budowlane na komputer).

Metoda 4) stosowana bywa w elementach niezbyt długich (do ok. 25 m), zwłaszcza w przypadku tras prostoliniowych przy składaniu belek z prefabrykowanych segmentów. Metody 2) i 3) stosowane są najczęściej dla kabli długich (w praktyce do ok. 60 m), jak również w przypadku odgięć kabli o dużej krzywiźnie (odgięcie na końcach w granicach 20°-30°).
Niektóre kable (np. typu Magneta) posiadają usztywnienia poprzeczne w formie przekładek pomiędzy poszczególnymi warstwami drutów. W takich kablach, podobnie jak w kablach typu 5), tarcie występuje zasadniczo tylko w określonych wyżej miejscach styku.

Przeszkody w ruchu kabla mogą mieć charakter awaryjny (np. uszkodzenie osłony i przedostanie się do wewnątrz betonu). Takimi przeszkodami nie będziemy się tutaj zajmowali; mogą one być wykryte przez pomiar wydłużeń przy naciągu kabla (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zgodnie z omówionymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi możemy mieć de czynienia z następującymi źródłami i rodzajami tarcia:
- tarcie o beton lub osłonę kabla (tarcie suche),
-tarcie hydrodynamiczne w przypadku powlekania substancjami zmniejszającymi tarcie lub zastosowania osłon bitumicznych,
- tarcie miejscowe na punktach styku kabla (w szczególności w punktach załamania trasy kabla),
- tarcie w specjalnych urządzeniach poślizgowych (blachy ślizgowe, rolki itp.) (uprawnienia budowlane).

Znaczny wpływ na wielkość tarcia mogą mieć przypadkowe zazębienia poszczególnych drutów i wywołane nimi zakleszczenia w kanałach lub na przekładkach poprzecznych. Zjawiska te występują zwłaszcza w lukach, gdzie druty są do siebie silnie dociskane, a także w częściach prostoliniowych, bezpośrednio poza lukami, i to w stopniu tym silniejszym, im krótszy jest odcinek między lukami. Straty te wzrastają wraz z kątem opasania, nie przekraczając jednak prawdopodobnie pewnej wartości granicznej (program egzamin ustny).

Opory tarcia suchego

Opory tarcia suchego są w najprostszym ujęciu proporcjonalne do sił dociskających (działających na jednostkę długości kabla) i zależą od własności stykających się powierzchni. Przy występowaniu jednak zjawisk zakleszczania się drutów, zależnych od sił zaciskających (działających w kierunku poprzecznym na jednostkę długości) siły tarcia będą wzrastały szybciej, niż to przewiduje prawo proporcjonalności (opinie o programie).

Z drugiej strony, w miarę naciągu drutów, przy rosnącym docisku następuje „wyszlifowanie” powierzchni przez drut ze stali twardej i wytwarzają się wyżłobienia, widoczne często gołym okiem: zjawiska te wywołują na ogół zmniejszenie współczynnika tarcia, w pewnych przypadkach jednak również jego zwiększenie. Zmiany współczynnika tarcia zależą od długości drogi poślizgu i docisku drutów do osłony.
Tarcie hydrodynamiczne, w najprostszym przypadku cieczy newtonowskiej, jest proporcjonalne do lepkości cieczy i gradientu prędkości (jednostkowego
spadku prędkości w warstewce cieczy (segregator aktów prawnych).

Charakterystycznym zjawiskiem jest tu powolne narastanie wydłużeń, co praktycznie oznacza konieczność utrzymywania przez pewien czas siły naciągu (do czasu gdy wydłużenia przestaną narastać). Na przykład badania w Carenes wykazały, że przy osłonach bitumicznych i poddaniu elementów umiarkowanemu nasłonecznieniu, stabilizacja naprężeń występuje po okresie ok. 5 dni, a wzrost naprężeń w stali w tym czasie w przekroju środkowym elementów (o długości 65 m) był rzędu 10%.

W przypadku zastosowania środków smarujących należy mieć na uwadze, że na drutach osadza się pył i kurz, występujący na ogół w warunkach budowy, pogarszający własności powierzchni powleczonych smarem. Z tego powodu wyrażono ostatnio szereg wątpliwości co do skuteczności stosowania tych środków (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozrywanie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozrywanie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozrywanie zdjęcie nr 8 Rozrywanie zdjęcie nr 9 Rozrywanie zdjęcie nr 10
Rozrywanie zdjęcie nr 11
Rozrywanie zdjęcie nr 12 Rozrywanie zdjęcie nr 13 Rozrywanie zdjęcie nr 14
Rozrywanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozrywanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozrywanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami