Blog

04.01.2022

Zapory wodne

W artykule znajdziesz:

Zapory wodne
Zapory wodne

Oddzielnym zagadnieniem technologicznym jest wykonywanie nasypów stanowiących istotne części budowli hydrotechnicznych takich, jak zapory wodne, wały ochronne kanałów i inne obiekty ziemne, których zadaniem jest utrzymywanie naporu wody (program uprawnienia budowlane na komputer).

Takie nasypy stanowią przedmiot technologii budowli hydrotechnicznych, gdzie obowiązują specjalne warunki wykonania, znacznie ostrzejsze niż w budownictwie lądowym. Nasypy te muszą, poza normalnymi warunkami, posiadać celowo zaprojektowany współczynnik filtracji, muszą wytrzymywać wielki napór wody (istnieją zapory ziemne o wysokości do 135 m), wreszcie ich osiadanie musi być minimalne. Aby tym warunkom zadość uczynić, nasypy te muszą odpowiadać surowym wymaganiom pod względem doboru gruntów do ich budowy, jak i specjalnym warunkom zagęszczania mas ziemnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W szczególności problem zagęszczania gruntów w takich budowlach (zapory wodne) odgrywa wielką rolę, przy czym najlepsze zagęszczenie otrzymuje się przy optymalnej wilgotności gruntów stosowanych na nasyp, zabezpieczającej minimalną porowatość zagęszczonego gruntu, a w wyniku tego minimalną wielkość współczynnika filtracji oraz maksymalną stateczność po nasyceniu gruntu wodą (uprawnienia budowlane).

Maszyny do odspajania i ładowania dokonują tylko odspajania i przenoszenia urobku na b. niewielkie odległości znajdujące się w zasięgu możliwości ładunkowych maszyny kopiącej. Urobek odspajany maszyną przewożony jest na miejsce nasypu lub na miejsce odkładu oddzielnymi maszynami transportowymi (samochody, wywrotki samochodowe, ciągniki z przyczepami itp.) (program egzamin ustny).

Wchodzą tutaj w grę koparki jednonaczyniowe (jednoczerpakowe) i wielonaczy- niowe (wieloczerpakowe).

Maszyny do odspajania i przewożenia urobku wykonują wszystkie czynności związane z odspajaniem, przewożeniem urobku na miejsce nasypu czy odkładu oraz układaniem gruntu w nasyp.

Należą tutaj wszelkiego rodzaju zgarniarki: zgarniarki przyczepne, zgarniarki samobieżne, zgarniarki linowe itp. Maszyny do odspajania i przesuwania urobku po terenie dokonują skrawania gruntów różnego rodzaju lemieszami i talerzami, przesuwania gruntu na niewielkie odległości oraz rozplantowywania gruntu w granicach roboczego zasięgu maszyny (opinie o programie).

Należą tutaj wszelkiego rodzaju spycharki i równiarki.

  1. Maszyny i sprzęt do hydr orne chanizacji robót ziemnych obejmują swym zakresem hydromonitory, refulery, pompy naporowe, pompy wodno-gruntowe, hydroelewa- tory itp.
  2. Maszyny do robót ziemnych pomocniczych obejmują maszyny do spulchniania gruntu (pługi i zrywaki), maszyny do zagęszczania gruntu (walce, ubijarki, walce wibracyjne itd.) i inne (segregator aktów prawnych).

Technologia robót

Wreszcie zaznaczyć należy, że na skutek żywiołowo rozwijającej się wielocelowości (uniwersalności) maszyn budowlanych, szczególnie w ostatnich latach, powstają w szeregu krajów uprzemysłowionych liczne typy maszyn, obejmujące czynności z różnych dziedzin technologii robót (ładowarki-spycharki, ładowarki-zrywarki, ko- parki-ładowarki itp.).

Z wymienionych maszyn podstawową maszyną do robót ziemnych jest koparka.

Podstawą klasyfikacji jest charakter pracy koparek i ich konstrukcja.

Praca koparek, w ujęciu ogólnym, składa się z następujących czynności:

  • wcięcie się w grunt i odspojenie go przez element roboczy (łyżka, czerpak) i napełnienie urobkiem,
  • przemieszczenie urobku do miejsca załadowania na środki transportow-e lub na odkład,
  • opróżnienie łyżki czerpaka.

Koparka niezależnie od jej rodzaju, składa się z następujących podstawowych zespołów:

  • zespołu roboczego, za pośrednictwem którego odbywa się praca polegająca na kopaniu, przeniesieniu urobku na środki transportowe lub na odkład,
  • zespołu jezdnego (mechanizmu jazdy) służącego do przemieszczania koparki w czasie pracy lub przy zmianie stanowiska roboczego,
  • zespołu napędowego służącego do wprawiania w ruch zespołów roboczego i jezdnego koparki,
  • zespołu urządzeń sterowniczych i pomocniczych (promocja 3 w 1).

Ogólnie biorąc koparki dzieli się na:

  • jednonaczyniowe (jednoczerpakowe),
  • wielonaczyniowe (wieloczerpakowe).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami