Blog
Zaprawy fabryczne suche uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Zaprawy fabryczne suche uprawnienia budowlane
Zaprawy te mogą być przyrządzane z wszelkich spoiw suchych, a więc z cementów, wapna hydratyzowanego lub palonego w proszku, z gipsu (program uprawnienia budowlane na komputer). Kruszywo do zapraw suchych powinno być należycie wysuszone.
Zaprawy fabryczne suche powinny się cechować:
a) wystarczająco długim okresem od chwili rozmieszania z wodą do początku wiązania (zwykle 1-2 godziny),
b) jednorodnością mieszaniny, tak aby przy próbnym przesiewaniu próbek, pobranych z różnych miejsc dostarczonej partii, odchyłki zawierały się w granicach nie większych niż ±5%.
Zaprawy fabryczne suche w porównaniu z uwodnionymi mają następujące zalety: mogą być dłużej przetrzymywane na budowie bez obawy ze psucia (jeżeli są rzeczywiście suche i będą spełnione obowiązujące dla dla nich warunki przechowywania) oraz jako bezwodne dają oszczędność na przewozie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Natomiast wadami zapraw suchych są trudności suszenia wilgotnego piasku w wytwórni, konieczność mieszania na budowie z wodą, wrażliwość na wilgoć oraz skłonność do rozdzielania się składników (segregacji). Aby zapobiec temu, należy ograniczać wysokość spadania mieszaniny do 2-3 m przy jej ładowaniu i wyładowywaniu, a oprócz tego unikać wstrząsów w czasie transportu. Mieszanie zapraw na sucho trwa około 5 minut i jest trudniejsze niż mieszanie na mokro.
Zaprawy suche cementowe i cementowo-wapienne wykonuje się z cementu, wapna hydratyzowanego lub palonego w proszku i całkowicie suchego piasku. Do zapraw przeznaczonych na tynki szlachetne dodaje się ponadto kruszywo kamienne, pigmenty, niekiedy łyszczyk. Zaprawy zwykłe wykonuje się we wszelkich żądanych proporcjach (uprawnienia budowlane).
Jeżeli kruszywo zaprawy suchej z cementem zawiera choćby ślady wilgoci, to zaprawa powinna być użyta na budowie możliwie jak najszybciej, przechowywanie takiej zaprawy może doprowadzić do tworzenia się grudek, a nawet do całkowitego zniszczenia. Najczęściej stosowane marki zapraw.
Zaprawy suche wapienne wykonywane są z wapna w proszku (hydratyzowanego lub palonego) i piasku o składzie wg, przy czym 20-25% wapna może być zamienione sproszkowaną gliną. Zaprawy takie dają dość niskie wytrzymałości - marki 2-4. Można do nich stosować piasek wilgotny, dzięki czemu produkcja upraszcza się znacznie (program egzamin ustny).
Zaprawy suche gipsowe wykonywane są z gipsu budowlanego i wysuszonego piaskuprzy dodaniu suchego środka opóźniającego wiązanie, domieszki wapna hydratyzowanego lub gliny, a niekiedy włosów bydlęcych (tom III „Budownictwa ogólnego”). Zaprawy te mają wytrzymałość marki 15-50 i stosowane są głównie do tynków.
Zaprawy fabryczne uwodnione
Zaprawy wapienne przygotowuje się niskich marek 2-4. W celu polepszenia urabialności i zapobieżenia rozdzielaniu składników wskazane jest 15-20% wapna zamienić przez glinę. Gotowe zaprawy wapienne mogą być przetrzymywane w ciągu kilkunastu dni; przed użyciem długo przetrzymywanej zaprawy należy ją powtórnie przemieszać (opinie o programie).
Zaprawy wzbudzane tworzone są ze składnika wzbudzanego, z pobudzaczy (aktywatorów) i kruszywa. Składnik wzbudzany, jeżeli jest wystarczająco zmielony, nabiera pod wpływem pobudzaczy właściwości spoiwa hydraulicznego. Jeżeli składnik wzbudzany jest tylko w części drobno zmielony, to jego ziarna większe pozostają w zaprawie w charakterze kruszywa wypełniającego; nieraz może być tych ziarn tak wiele, że stanowią one całą ilość potrzebnego kruszywa, a zatem dodawanie piasku staje się zbędne. Poza wymienionymi składnikami mogą być dodawane domieszki uplastyczniające, np. miałka glina (segregator aktów prawnych).
Żużel, odpowiadający wymaganiom normy i odpowiednim współczynnikom zasadowości po przemieleniu na mokro w młynie kulowym lub kołotoku z dodaniem pobudzacza (aktywatora) w postaci wapna, gipsu lub cementu portlandzkiego i niewielkiej ilości soli kuchennej, daje spoiwo lub zaprawę gotową do użytku. Przy właściwym doborze surowców i należytym przemiale zaprawy betony wzbudzane mogą uzyskać wytrzymałość na ściskanie rzędu 250 kG/cm2 i wyżej.
Również niektóre rodzaje żużla paleniskowego nadają się do produkcji zapraw wzbudzanych niższych marek.
Produkcja spoiw i zapraw wzbudzanych jest opłacalna zwłaszcza na większych placach budowy, tam gdzie mogą być bezpośrednio zużyte (promocja 3 w 1). Wyroby wykonane z zapraw wzbudzanych po wiązaniu niczym się nie różnią od wykonanych ze spoiw tradycyjnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32