Blog

16.03.2020

Zasady bhp dotyczące robót montażowych

W artykule znajdziesz:

Zasady bhp dotyczqce robót montażowych

Zasady bhp dotyczqce robót montażowych

W okresie od wiosny do jesieni roboty montażowe można prowadzić, jeżeli szybkość wiatru nie przekracza 10 m/s (program uprawnienia budowlane na komputer). W razie szybkości dochodzących do 14 m/s należy zmniejszyć dopuszczalne obciążenie o 25%, zaś powyżej 14 m/s prowadzenie montażu jest niedozwolone. W warunkach zimowych (obniżonych temperatur) roboty nie mogą być prowadzone, gdy prędkość wiatru przekracza 8 m/s.

Montaż również należy przerwać:
- w razie widoczności mniejszej niż na odległość 30 m,
- w czasie opadów atmosferycznych,
- bezpośrednio po opadach deszczowych, aż do czasu wyschnięcia konstrukcji i pomostów,
- w wypadku gołoledzi,
- temperaturze poniżej - 10°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W razie gdy temperatura otoczenia jest niższa od - 5°C, obowiązkowe są cogodzinne 10-minutowe przerwy w pracy na ogrzanie się montażystów. Podczas prowadzenia montażu w godzinach wieczornych innych należy w takim stopniu oświetlić miejsce pracy, aby zapewnić pełną widoczność i nie powodować ostrych cieni.

W obrębie terenu montażu, jak i zasięgu pracy maszyn montażowych nie mogą przebiegać napowietrzne instalacje elektryczne. Należy stosować wyłącznie kable podziemne. Strefy niebezpieczne należy przed rozpoczęciem montażu w znaczyć dobrze widocznymi tablicami ostrzegawczymi, jak również umieścić tablice zabraniające wstępu osobom postronnym i plac budowy (uprawnienia budowlane).

Przed rozpoczęciem robót montażowych żurawie muszą b odebrane przez Urząd Dozoru Technicznego. Aby zapobiec przekraczaniu udźwigu żurawi nie posiadający wyłączników automatycznych, konieczne jest wywieszanie tafr z podaniem dopuszczalnego udźwigu. Urządzenia podnośne takie, jak liny, zblocza, haki i pęta mus być codziennie przeglądane przez operatora, czy znajdują się stanie zdatnym do pracy.

Należy też kontrolować pasy jezdne 1 tor żurawia i usuwać zauważone usterki. Ponadto tor i jego po łoże powinny być sprawdzone po ulewnych deszczach (program egzamin ustny).

Ustawianie konstrukcji metalowych

Przed rozpoczęciem montażu operator powinien sprawdzić maszyny montażowej, wykonując bez obciążenia wszystkie ruchy robocze. Podnoszenie elementu może odbywać się jedynie przy piórowym położeniu lin. Podciąganie elementów za pomocą maszyny montażowej jest niedopuszczalne. Element nie może być podnoszony i utrzymywany nad robinikami, którzy przygotowują miejsce jego wbudowania (opinie o programie).

Przemieszczanie elementów powinno odbywać się spokojnie i płynnie, bez zrywów i szarpnięć. Przed podwieszeniem elementu robotnicy linowi muszą sprawdzić, czy wbetonowane w element zaczepy nie uległy uszkodzeń W pierwszej fazie podnoszenia elementu należy go unieść na wysokość około 0,30 m i sprawdzić prawidłowość zawieszenia. Jej zauważona zostanie jakakolwiek nieprawidłowość w zawieszeniu lub stwierdzone zostanie uszkodzenie zewnętrzne elementu. Po scaleniu wszystkich elementów przystępujemy do ich ust wiania. Rozpoczynamy je od ustawienia śrub fundamentowych są łączone słupy ze stopą fundamentową.

Śruby fundamenotwe ustawia się dwoma sposobami. Pierwszy polega na zadu śrub, pomiarze ich ustawienia i stosownie do tego odpowiednich otworów w blasze stopowej słupa. Dopuszcza się do pozostawienia w stopie fundamentowej otworów, w które wpuszcza się kotwie słupa. Sposób ten jest o tyle niedogodny, że słup utrzymywany na haku żurawia przez cały okres betonowania być wzmocniony odciągami lub podparty zastrzałami do stwardnienia betonu.

Technika montażu słupów jest taka sama jak słupów żelbetowych. Podobnie montuje się też inne elementy, jak belki i dżwigary (segregator aktów prawnych).

Różnica polega na tym, że bezpośrednio po ustawieniu we właściwym położeniu wykonuje się złącza montażowe na śruby, dzięki czemu w wielu wypadkach unika się prowizorycznego stężenia montowanych elementów. Wiotkie elementy, jak np. kratownice, wymagają wzmocnienia przez przymocowanie jarzm; i śrubami rur stalowych, stali kształtowej lub krawędziaków do słupów i krzyżulców kratownicy.

Wzmocnienie oblicza się i podaje w projekcie kratownicy.

Ma ono na celu ubezpieczenie pasów kratownicy przed wygięciem w czasie m tażu. Montaż dźwigarów metalowych może odbywać się za pomocą podwieszenia do jednego lub dwóch haków. Organizacja montażu konstrukcji metalowych jest podobna do żelbetowych. Montaż może być prowadzony metodą kolejną, i mieszaną. Montaż dużych hal przemysłowych wykonuje się metodą taśmową (promocja 3 w 1).

Przy hali układa się tor, po którym chodzi k, na którym montowane są segmenty przekrycia hali. Słupy i ściany są wykonywane metodą klejoną. Segment krycia zmontowany na kolejnych stanowiskach jest przestały przez suwnicę lub żurawie na specjalną bramownicę z dźwigarami, na której segment jest podwożony w miejsce.Tu za pomocą dźwigników segment opuszcza się aż ie na głowicach słupów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami