Blog
Zastosowanie przekryć betonowych
W artykule znajdziesz:
Zastosowanie przekryć betonowych
Zastosowanie pozostałych przekryć betonowych przynosi zmniejszenie zużycia stali, przy czym najekoncmiczniejszym pod tym względem przekryciem jest konstrukcja z platwi strunobetonowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Porównanie rozchodu stali przeprowadzone zostało na konstrukcji, w której rozchód stali w płatwiach stalowych jest nieduży (7,3 kG/nr). Im rozchód ten jest większy, tym większe są też zyski na stali wynikające z zastosowania przekryć betonowych.
Jest rzeczą znaną, że projektanci konstrukcji stalowych są w większości przypadków przeciwnikami stosowania w nich elementów betonowych. Analogiczne nastawienie daje się zauważyć u konstruktorów żelbetników, którzy w konstrukcjach prefabrykowanych betonowych nie stosują na ogół fragmentów stalowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W jednym i drugim przypadku nastawienie to jest wynikiem wyłącznie przyzwyczajenia, które nie każdy konstruktor może w sobie pokonać. Nastawienie to nie jest słuszne, gdyż w bardzo wielu przypadkach wkomponowanie w konstrukcje stalowe fragmentów betonowych, a w konstrukcje betonowe fragmentów stalowych daje możność wykorzystania w jednym rodzaju konstrukcji zalet drugiego.
Celowość stosowania fragmentów stalowych w prefabrykowanych konstrukcjach betonowych. Jako przykład korzystnej roli, jaką w konstrukcjach stalowych mogą odegrać fragmenty betonowe, mogą służyć dachowe przekrycia betonowe (uprawnienia budowlane).
Zmniejszenie zużycia stali wykazane w pozycji jest jedną z tych korzyści. Należy przypuszczać, że przez kilka jeszcze okresów 5-letnich pomimo wzrastania produkcji stali zmniejszenie to będzie jednym z postulatów stawianych budownictwu. Drugą zaletą przekryć betonowych jest ich wielka sztywność połaciowa. W przekryciach z płatwiami stalowymi płyty dachowe nie mają żadnego połączenia z elementami stalowymi, w związku z czym konieczne jest dla usztywnienia dachu stosowanie systemu stałych stężeń połaciowych. Przekrycia betonowe natomiast stanowią sztywne wielkopłaszczyznowe płyty, które w rozmaity sposób są połączone z dźwigarami stalowymi (program egzamin ustny). Przy panwiach płyty te są połączone z dźwigarami bezpośrednio, przy płatwiach płyty utworzone z połączenia płyt z płatwiami łączone są z dźwigarami przeważnie na trzpienie w miejscach oparcia płatwi na dźwigarach.
Przekrycia betonowe
Należycie skonstruowane przekrycia betonowe stanowią najlepsze usztywnienie połaciowe dachu i eliminują potrzebę stosowania stałych stalowych stężeń połaciowych (opinie o programie).
Należy tu zaznaczyć, że pogląd autora na wartość przekryć betonowych jako stężeń połaciowych nie jest podzielany przez wszystkich konstruktorów.
Przekrycia dachowe należą do tych elementów konstrukcji, które przy odpowiednim potraktowaniu tego zagadnienia mogą być produkowane masowo w zakładach stałych z uzyskaniem wszelkich korzyści ekonomicznych związanych z tego rodzaju produkcją.
Koszty produkcji będą tym mniejsze, im bardziej konstrukcje przekryć będą elastyczne, a więc im szerszy będzie zasięg stosowania jednych i tych samych elementów.
Pod tym względem wszelkie wymagane warunki elastyczności mają przekrycia składające się z płatwi i płyt dachowych. Przekrycia z par.wi i rusztów należą do konstrukcji mniej elastycznych.
Elastyczność płatwi i płyt opisanych tu typów polega na jednostajności ich przekrojów na całej długości elementów i możliwości wykonywania w jednej i tej samej formie elementów o różnej długości.
Jest to elastyczność tego samego rzędu, co i profilów stalowych, które mogą być krajane na dowolne długości bez wpływu na cenę jednostkową liczoną od 1 kg (segregator aktów prawnych). Płatwie i płyty wychodzące z jednej i tej samej formy nadają się do przekryć zarówno w konstrukcjach stalowych jak i betonowych, do przekryć układanych zarówno w jednej płaszczyźnie dachu, jak i w dwóch płaszczyznach w poziomach górnych i dolnych pasów dźwigarów (oświetlenie w płaszczyźnie dźwigara), nie są one zależne od pochyłości dachu i związanych z tym różnych odległości węzłów dźwigara itp. Można przyjąć, że dwa typy płatwi, jeden dla rozpiętości 4,5-r-6,0 i 7,5 m, drugi dla 9,0 i 12,0 m oraz jedna wysokość płyty z określonego materiału, razem 3 typy elementów produkowanych w 3 typach form wystarczają dla przekrycia prawie całej ilości budowanych u nas przekryć dachowych.
Panwie i ruszty nie mają tej zalety.
Są one odmienne w konstrukcjach stalowych i żelbetowych, względnie jeżeli nie odmienne, to nie odpowiadające specyfice konstrukcji (promocja 3 w 1). Przy dążeniu do oparcia w węzłach konstrukcji głównej powstaje wiele typów, przy jednej szerokości panwi lub rusztów powstają niewęzłowe obciążenia pasów dźwigarów itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32