Blog

Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 2
27.01.2021

Zatruwanie powietrza

W artykule znajdziesz:

Zatruwanie powietrza

Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 3
Zatruwanie powietrza

Innym źródłem zanieczyszczenia powietrza są gazy i pyły (szczególnie ciężkie) wydobywające się bezpośrednio z urządzeń i jakby „wypływające“ z budynków na teren zakładu. Tego rodzaju zanieczyszczenie powietrza, zwane niezorganizowanym, atakuje przede wszystkim teren zakładu, a dopiero potem otoczenie. Usunięcie tych zanieczyszczeń bez zatruwania powietrza w osiedlach jest zagadnieniem bardzo ważnym, lecz trudnym do poprawnego rozwiązania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jednym ze środków zaradczych jest wywoływanie na terenie zakładu przemysłowego prądów wstępujących, przez zakładanie powierzchni nagrzewających się w różnym stopniu (np. drogi asfaltowe lub dachy kryte papą obok powierzchni zielonych, zbiorników wody itp.).
Innym środkiem jest oddalenie zakładu przemysłowego od osiedli, czyli tworzenie stref ochronnych odpowiednio zadrzewionych. Wielką pomoc w lokalizowaniu i neutralizacji zanieczyszczeń stanowi właśnie zieleń, gdyż absorbuje dwutlenek węgla, zatrzymuje na powierzchni liści kurz i pył, zmniejsza siłę wiatru, zwiększa wilgotność i reguluje temperatury powietrza (w dzień obniża, w nocy podnosi).

Przy zazielenianiu terenów zakładów przemysłowych wykorzystuje się wszystkie rodzaje zieleni stosowanej w miastach, tzn. drzewa iglaste, liściaste, krzewy, kwiaty i trawy. Dobór jednak odpowiednich dla tego celu gatunków zieleni jest znacznie trudniejszy niż dla miasta, ponieważ obszary przemysłowe mają niekorzystne warunki dla wzrostu roślin. Wpływa na to zarówno zanieczyszczenie powietrza, jak i zakwaszenie ziemi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Czynnikami wpływającymi ujemnie na wzrost roślin są:
a) gazy zawarte w spalinach, w szczególności dwutlenek siarki (S02), tlenek węgla (CO), siarkowodór (H2S), chlor (Cl) i inne; gazy te działają szkodliwie już w bardzo nieznacznym stężeniu,
b) drobne cząstki sadzy, popiołu i pyłu węglowego oraz kurz działają szkodliwie na rośliny przez to, że osiadając na liściach zatykają pory i utrudniają roślinom oddychanie; dla uniknięcia tego zjawiska należy stosować rośliny o liściach gładkich i nie lepkich,
c) wysoka na ogół temperatura panująca na terenie zakładu przemysłowego, spowodowana nagrzewaniem się jezdni i budynków, również wpływa ujemnie na wegetację roślin (suchość) (uprawnienia budowlane),
d) duże ilości dymu i kurzu, które pogarszają tzw. klimat świetlny, tworząc przeszkodę dla przenikania promieni niezbędnych dla wzrostu roślin; zmniejszenie dostępu promieni słonecznych w rejonie dużych zakładów przemysłowych dochodzi do 50%,
e) lokalizacja zakładów przemysłowych często na otwartych terenach, gdzie drzewa w pierwszym okresie swego wzrostu narażone są w dużym stopniu na wiatry, mróz i suszę (program egzamin ustny).

Wody gruntowe

Wszystkie te czynniki muszą być bardzo szczegółowo przeanalizowane przez projektanta zieleni przy ustalaniu doboru roślin. Nie należy przy tym zapominać o warunkach klimatycznych i glebowych, poziomie wód gruntowych itp.
Z drzew odpornych na działanie wymienionych wyżej czynników można wymienić: topolę, platan, wiąz, czarny bez, ligustr, jesion amerykański, białą akację, wierzbę, jałowiec, klon. Z krzewów: mahonię, magnolię, barwinek, wrzos, wrzosowate, agrest, porzeczki, niektóre odmiany róż, maliny, glicynię, bluszcz zwykły (opinie o programie). Szczegółowe wykazy odpowiednich roślin znajdują się we właściwej literaturze fachowej. Zieleń na terenie zakładu przemysłowego musi być ujęta w pewien logiczny system kompozycyjny stanowiący niepodzielną całość (segregator aktów prawnych).

Dla łatwiejszego omówienia wszystkich cech zieleni można ją podzielić na kilka umownych grup:
a) zieleń ochronna - zabezpiecza zakład i osiedle od zanieczyszczeń i wpływów atmosferycznych,
b) zieleń ozdobna i rekreacyjna - przed wejściem, wokół budynków i w miejscach wypoczynku,
c) zieleń regularna - wzdłuż ciągów komunikacyjnych,
d) zieleń użytkowa - na hałdach i usypiskach; sady, ogrody, warzywniki,
e) ziele ii różna - pnąca na ścianach i tarasach, kwiaty balkonowe (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 8 Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 9 Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 10
Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 11
Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 12 Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 13 Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 14
Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uprawnienia hydrotechniczne – akty prawne na egzamin zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami