Blog

31.05.2022

Zawartość żelaza

W artykule znajdziesz:

Zawartość żelaza

W procesie przy użyciu urządzeń mechanicznych ciekły żużel jest gwałtownie mieszany z kontrolowaną ilością wody; para zostaje uwięziona i powstaje nieco gazów z reakcji chemicznych niektórych składników żużla z parą wodną (program uprawnienia budowlane na komputer). Pumeks hutniczy stosowany jest w W. Brytanii od wielu lat i produkowany o różnych gęstościach nasypowych 300-1100 kg/m3, zależnie od stosowanego procesu chłodzenia oraz częściowo także od wymiarów ziaren i ich uziarnienia. Pumeks hutniczy objęty jest normą BS 877: 1967, a norma BS 1047: 1952 dotyczy kruszywa z niespęcznianego żużla wielkopiecowego, chłodzonego w powietrzu.

Kruszywo z żużla paleniskowego, noszące w USA nazwę cinder powstaje w piecach przemysłowych przy odpowiednio wysokiej temperaturze z dobrze przepalonych pozostałości, które zostają stopione lub spieczone w bryły. Ważne jest, aby żużel wolny był od szkodliwych odmian nie spalonego węgla, które mogą powodować pęcznienie w betonie, a przez to brak stałości objętości. Norma BS 1165: 1966 ustala granice strat przy prażeniu i zawartości rozpuszczalnych siarczanów dla różnych betonów; betonu nie zbrojonego dla budownictwa powszechnego, betonu stosowanego na miejscu budowy do elementów wewnętrznych oraz do prefabrykowanych bloków żużlobetonowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Norma ta nie zaleca stosowania kruszywa żużlowego do żelbetu lub do betonu, od którego wymagana jest specjalnie wysoka trwałość (uprawnienia budowlane). Zawartość żelaza lub pirytów w żużlu paleniskowym może powodować powstawanie plam na powierzchni betonu i dlatego związki te należy usunąć. Braku stałości objętości spowodowanego przez zawartość wapna martwo palonego można uniknąć przez przechowywanie żużla w stanie wilgotnym w ciągu kilku tygodni. Wapno zostaje Breeze jest nazwą nadawaną materiałowi podobnemu do żużla, lecz słabiej spieczonemu i nie tak dobrze przepalonemu. Brakuje wyraźnego podziału między tymi dwoma materiałami (program egzamin ustny).

Popioły paleniskowe

Stosując żużle paleniskowe, zarówno drobne jak i grube, uzyskuje się beton o gęstości pozornej ok. 1100-1400 kg/ /m3, lecz często do mieszanki betonowej dodaje się piasku w celu poprawienia jej urabialności. Gęstość pozorna otrzymanego w ten sposób betonu wynosi 1750-1850 kg/m (opinie o programie).

Popioły paleniskowe lub popioły lotne są drobnoziarnistą pozostałością po spaleniu mielonego węgla w nowoczesnych urządzeniach kotłowych, takich jakie stosowane są w zakładach energetycznych. Popioły są nawilżane, po czym granulowane, a następnie poddane spiekaniu w odpowiednich urządzeniach do obróbki cieplnej. Mała zawartość nie spalonego paliwa, występująca w popiołach, podtrzymuje zwykle proces spiekania bez dodawania paliwa. Granulki z popiołów stanowią po wypaleniu bardzo dobre kruszywo o kulistym kształcie, noszące nazwę Lytag, o gęstości nasypowej ok. 1000 kg/m3, przy czym drobne frakcje mogą osiągać gęstość nasypową 1200 kg/m3 (segregator aktów prawnych).

Przeciętne zakresy gęstości pozornych betonów wykonanych z różnych kruszyw lekkich, oparte głównie na klasyfikacji ACI. Ogólne wymagania dotyczące kruszyw lekkich określono w następujących normach ASTM: C 330-69, C 331-69, C 332-66 i normie BS 3797: 1964 4). W specjalnych przypadkach zakres surowców, z których można produkować kruszywa lekkie, może być poszerzony; np. w Berlinie Zachodnim do wykonywania beto- nów stosowany jest żużel otrzymywany przez spiekanie odpadków (promocja 3 w 1). Przy zawartości cementu 230-^-360 kg/m3 i gęstości pozornej 1900 kg/m3 uzyskano wytrzymałości równe 10-30 MN/m2. Jak już podano, lekkie betony kruszywowe obejmują wyjątkowo szeroki zakres zmienności: stosując odpowiednie materiały i metody można zmieniać ich gęstość pozorną od nieco powyżej 300 do 1850 kg/m3, przy czym odpowiadająca temu wytrzymałość zmienia się od 0,3 do nieco powyżej 40 MN/m2. Przy bardzo wysokich zawartościach cementu, tj. 560 kg/m3, można uzyskać wytrzymałości do 60 MN/m2.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami