Blog

Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 2
11.01.2022

Zbrojenia montażowe

W artykule znajdziesz:

Zbrojenia montażowe
Zbrojenia montażowe

Zbrojenia montażowe z elementów prefabrykowanych odznaczają się prawidłowością form geometrycznych i dokładnością wykonania oraz niezmiennością ich położenia przy betonowaniu, co wyróżnia je dodatnio od zbrojeń wiązanych ręcznie z pojedynczych prętów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Montaż poszczególnych siatek i szkieletów na miejscu budowy odbywa się na podstawie opracowanego zestawienia i planu ich rozmieszczenia, co wyklucza pomyłki. Po ułożeniu poszczególnych siatek wiąże się je ze sobą tylko w nielicznych punktach, co wyklucza przesuwanie się ich podczas betonowania. Dużą zaletę, jaką daje stosowanie prefabrykatów zbrojeniowych poza obciążeniem kosztów montażu, stanowi łatwość przeprowadzania kontroli i odbioru robót zbrojarskich, co przy skomplikowanym układzie zbrojenia ma duże znaczenie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dostawa zbrojenia na obiekty powinna się odbywać w kompletach, a składowanie w ten sposób, aby mogła być zachowana właściwa kolejność montażu zbrojenia. Zapas przygotowanego zbrojenia, jak wykazuje doświadczenie, nie powinien być mniejszy od trzydniowego zapotrzebowania (uprawnienia budowlane). Do transportu gotowych prefabrykowanych siatek i szkieletów na budowach wodnych wykorzystuje się nierzadko kolejki linowe, które często instaluje się na budowie zapór betonowych dla transportu masy betonowej itp.

Spawane siatki i szkielety zbrojeniowe o ciężarze do 120-150 kG montuje się ręcznie, przy czym podawanie tych elementów na miejsca robocze na dużej budowie powinno odbywać się mechanicznie, najczęściej w pakietach, w celu wykorzystania udźwigu posiadanych urządzeń podnośnych (program egzamin ustny).

Sztywność elementów zbrojeniowych

Aby zapobiec odkształcaniu podnoszonych prefabrykatów zbrojeniowych, należy stosować przy ich podnoszeniu belki montażowe i inne specjalne urządzenia, które należy zawczasu zaprojektować i przygotować.

Jeśli sztywność elementów zbrojeniowych jest niedostateczna, należy zaprojektować czasowe ich usztywnienie za pomocą drewnianych lub stalowych rozporek, węzłów itp. Spawane elementy zbrojeniowe o ciężarze większym od 120-150 kG powinny być montowane za pomocą odpowiednich urządzeń montażowych (opinie o programie). Największe zastosowanie przy montażu spawanych elementów zbrojeniowych, w szczególności scalonych, znajdują żurawie kołowe i gąsienicowe, ale również i wieżowe. Szkielety przestrzenne zbrojenia po ustawieniu i ułożeniu ich w deskowaniu należy łączyć przez spawanie łukowe, natomiast szkielety o małych przekrojach można łączyć drutem wyżarzonym.

Przez uniknięcie stosowania drutu wiązałkowego osiąga się oszczędność stali odpowiadającą 1,1-1.5% ogólnego ciężaru stali zbrojeniowej. Zaniechanie stosowania haków na prętach roboczych rozdzielczych i montażowych zmniejsza zużycie stali o 2-410%. Również i uproszczenia w zbrojeniu powodują zmniejszenie jej zużycia. Jednakże największe obniżenie ilości zużytej stali daje zastosowanie do zgrzewanych punktowo szkieletów zbrojeniowych stali o podwyższonej granicy plastyczności drogą obróbki na zimno. Oszczędności sięgają tutaj, w zależności od sposobu obróbki stali na zimno, od 20 do 25% (segregator aktów prawnych).

Stosowanie zgrzewanych szkieletów i siatek zbrojeniowych, poza obniżeniem ilości zużycia stali, daje w efekcie również obniżenie ogólnej pracochłonności w porównaniu ze zbrojeniem zwykłym wiązanym ręcznie. Na przykład zastosowanie zgrzewania zamiast wiązania ręcznego daje niemal 2-, a nawet 3-krotne obniżenie pracochłonności. Jak wynika z doświadczeń, układanie prefabrykowanych siatek zbrojeniowych płyty żelbetowej jest około 8 razy mniej pracochłonne w porównaniu z układaniem zbrojenia wiązanego (promocja 3 w 1).

Ponadto zastosowanie zgrzewania umożliwia przejście w przygotowaniu szkieletów i siatek zbrojeniowych na metody przemysłowe i przesyłanie zbrojenia na budowę w postaci gotowych półfabrykatów. Wreszcie zastosowanie zgrzewanych szkieletów i siatek zbrojeniowych zmniejsza pracochłonność ich ustawienia kilkakrotnie, wskutek możności użycia odpowiednich urządzeń dźwigowych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 7 Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 8 Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 9
Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 10
Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 11 Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 12 Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 13
Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Betony silikatowe lekkie zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami