Blog
Zestaw optymalny
W artykule znajdziesz:
Zestaw optymalny
Na podstawie otrzymanego zbioru za pomocą skonstruowanego poniżej algorytmu i programu komputerowego będzie ustalony zestaw optymalny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Poniżej przedstawiono dwa algorytmy doboru zestawu maszyn do transportu mieszanki betonowej.
Algorytm 1 dotyczy przypadku, gdy zestaw mieszarek samochodowych o jednakowej nośności dostarcza mieszanki z zakładów produkujących beton towarowy do realizacji określonej budowy. Algorytm II uwzględnia bardziej złożoną sytuację: zakład produkujący beton towarowy dostarcza go mieszarkami samochodowymi o zróżnicowanej pojemności do kilku jednocześnie realizowanych obiektów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podczas wykonywania konstrukcji monolitycznych musi być spełniony warunek dotyczący czasu wiązania mieszanki betonowej: zakończenie układania kolejnej warstwy mieszanki betonowej musi nastąpić przed rozpoczęciem wiązania warstwy dolnej.
W wyżej podanych modelach przyjęto, że czas trwania poszczególnych operacji jest stały. Przyjęcie takiego założenia znakomicie upraszcza opis modelu opisującego proces transportu oraz ułatwia przeprowadzenie analizy procesu, a także znalezienie “optymalnych" zestawów maszyn uczestniczących w procesie transportu itp. Należy zwrócić uwagę, że podczas realizacji procesów budowlanych w rzeczywistych warunkach wykonawczych, a szczególnie w transporcie zewnętrznym, czasy trwania poszczególnych operacji są zmienne (uprawnienia budowlane). Przyczynami tego zjawiska jest tzw. otoczenie zewnętrzne: zmiana natężenia ruchu pojazdów w ciągu dnia, zmiany warunków atmosferycznych, zróżnicowany stan techniczny parku maszyn itp.
W przypadku przyjęcia założenia, że czasy poszczególnych zdarzeń opisujących transport betonu są zmiennymi losowymi, pracę takiego zestawu maszyn daje się dobrze zamodelować wykorzystując teorię masowej obsługi. W rozważanym systemie masowej obsługi strumień zgłoszeń tworzą mieszarki samochodowe dostarczające beton z wytwórni na plac budowy. Kanałem obsługi, tj. urządzeniem rozładowującym jest pompa samochodowa transportująca dostarczaną mieszankę betonową do miejsca wbudowania. Przyjmuje się, że czas rozładunku jest równy czasowi pracy pompy (program egzamin ustny).
Czas przestoju pompy
Jeżeli rozkład jednostek transportowych zgłaszających się na budowę w celu rozładunku jest rozkładem Poissona, a rozkład czasów trwania wyładunku jest wykładniczy lub Erlanga, to rozwiązanie jest typowe i problem daje się rozwiązać metodami analitycznymi. W przypadku gdy rozkłady strumienia zgłoszeń i kanału obsługi są odmienne od opisanych wyżej (w praktyce jest to zjawisko częste), należy skorzystać z metod symulacyjnych (opinie o programie).
Zastosowanie metod symulacyjnych pozwala przewidzieć zachowanie się systemu w określonych warunkach i na tej podstawie ocenić parametry charakteryzujące system. W ten sposób można, przy zadanych warunkach wejściowych, zbadać nie tylko parametry wydajnościowe zestawu, ale także stan poszczególnych faz procesu, jak np. średnią liczbę samochodów oczekujących w kolejce, średni czas oczekiwania samochodów w kolejce na rozładunek, prawdopodobieństwo przestoju maszyn podających mieszankę do miejsca wbudowania itp. Analizę pracy zestawu maszyn do transportu mieszanki betonowej z wykorzystaniem metod symulacyjnych wraz z przykładami przedstawiono w pracach autora (segregator aktów prawnych).
Czas przestoju pompy na budowie powstały między zakończeniem transportu jednego ładunku betonu towarowego a rozpoczęciem transportu następnego nie może przekraczać czasu dopuszczalnego - czasu gwarantującego poprawność działania urządzenia transportującego.
Ograniczona nośność dróg (mostów); do transportu mieszanki betonowej na daną budowę może być użyty samochód o określonej nośności (zmienna x, wyboru środka i transportu ma trzy wartości może być użyty przy zmienionej, zwykle dłuższej, trasie transportu, 0- nie może być użyty) (promocja 3 w 1).
Dostawa mieszanki betonowej na daną budowę powinna odbywać się zgodnie z harmonogramem i nie może przekraczać terminu wynikającego z umowy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32