Blog
Zmiany w substancji
W artykule znajdziesz:
Robotnik wykonujący okładziny powinien znać właściwości stosowanych materiałów nie tylko po to, aby używać je w sposób właściwy w tym celu, żeby ulepszać materiały tradycyjne i wprowadzać w użycie nowe materiały. Materiały używane do robót okładzinowych dzielą się na dwie podstawowe grupy: właściwe materiały okładzinowe i zaprawy. Wymagania w stosunku do okładzin i zapraw różnią się między sobą. Aby sobie to uświadomić, trzeba koniecznie wiedzieć, na czym polega różnica między zjawiskami fizycznymi i chemicznymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zmiany w substancji, które nie pociągają za sobą zmiany jej składu, tzn., kiedy nie zachodzi przekształcenie jednej substancji w inną, nazywają się zjawiskami fizycznymi. Natomiast zmiany polegające na przekształceniu jednej substancji w inną nazywamy zjawiskami chemicznymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pokruszenie cegły na kawałki to zjawisko fizyczne. Kiedy wapno niegaszone polewamy wodą, z wapna zaczynają się wydobywać gazy, woda zaś łączy się z wapnem tworząc nową substancję ciasto wapienne, czyli wapno gaszone; w tym wypadku zachodzi zjawisko chemiczne. We właściwych materiałach Okładzinowych istotne są głównie własności fizyczne, mianowicie Wytrzymałość. Tak nazywamy zdolność materiału do stawiania oporu działaniu ciężaru (ciśnieniu). Im większy nacisk jest potrzebny do zniszczenia materiału, tym większa jest jego wytrzymałość (uprawnienia budowlane).
Wytrzymałość określamy wielkością nacisku (ciśnienia) przypadającą na 1 cm2 przekroju poprzecznego próbki materiału potrzebną do jego zniszczenia. Liczba określająca tę wielkość w kilogramach nazywa się wytrzymałością materiału na ściskanie. Siła (ciężar) powodująca zniszczenie próbki nazywa się siłą niszczącą (zgniatającą) (program egzamin ustny).
Nasiąkliwość
Wytrzymałość kamienia zależy nie tylko od jego struktury, ale i od stopnia wilgotności. W większości wypadków im więcej kamień zawiera wody, tym mniejsza jest jego wytrzymałość na ściskanie. Zanurzona w wodzie próbka jakiegokolwiek materiału nasiąka nią do pewnych granic. Stosunek ciężaru największej ilości wody, jaką może wchłonąć materiał, do ciężaru tej samej Objętości materiału w stanie suchym nazywamy nasiąkliwością (opinie o programie).
Nasiąkliwość oblicza się w procentach. Przykład. Wysuszona cegła waży 3500 g, natomiast po kompletnym nasiąknięciu wodą 3850 g; ciężar wchłoniętej wody równa się 3850 3500 = 350 g; stosunek ciężaru wchłoniętej wody do pierwotnego ciężaru cegły 350:3500 = 0,1. Nasiąkliwość wynosi więc 0,1X100=10%. Przewodnictwo cieplne. Tak nazywamy zdolność danego ciała do przepuszczania (przewodzenia) przez siebie ciepła (segregator aktów prawnych).
Przewodnictwo cieplne określane jest ilością ciepła przechodzącego w ciągu 1 godziny przez powierzchnię ciała wielkości 1 m2, przy grubości jego równej 1 m i przy różnicy temperatur po obu jego stronach wynoszącej 1° C. Ilość ta (wyrażona w dużych kaloriach) nazywa się współczynnikiem przewodnictwa cieplnego. Im większa jest grubość ciała, tym mniej przepuści ono ciepła. Przewodnictwo materiału rośnie wraz z jego wilgotnością.
Porowatość. Stosunek objętości próżni (porów) zawartych w materiale do jego całkowitej objętości nazywa się porowatością. Porowatość wyrażana jest w procentach. W większości wypadków nasiąkliwość materiału zależy od jego porowatości, gdyż woda przenika do porów ciała. Od porowatości materiału zależy również jego przewodnictwo cieplne. Powietrze jest złym przewodnikiem ciepła. Dlatego też im ciało zawiera więcej porów wypełnionych powietrzem, tym mniejsze jest jego przewodnictwo cieplne (promocja 3 w 1). Kiedy zaś do porów przedostaje się woda, ilość przegród powietrznych zmniejsza się, a więc przewodnictwo cieplne materiału wzrasta.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32