Blog
Zmniejszony skurcz
W artykule znajdziesz:
Z uwagi na zmniejszoną segregację beton wykonywany dwufazowo jest również odpowiedni do konstrukcji podwodnych; w rzeczywistości techniki tam stosowane są nieco odmienne od układania betonu w normalnych warunkach, przy głębokościach powyżej 30 m należy już stosować kesony (program uprawnienia budowlane na komputer).
Skurcz w czasie wysychania betonu wykonywanego dwufazowo jest mniejszy niż betonu zwykłego. Zmniejszony skurcz jest spowodowany stykaniem się poszczególnych ziaren kruszywa, bez przestrzeni rozdzielającej je, potrzebnej dla zaczynu cementowego w zwykłym betonie. Ten kontakt ogranicza wartość skurczu, jaki może wystąpić. Z uwagi na ten zmniejszony skurcz beton wykonywany dwufazowo nadaje się do konstrukcji przeznaczonych do zatrzymywania wody, do dużych konstrukcji monolitycznych i do prac naprawczych. Niska nasiąkliwość betonu wykonywanego dwufazowo powoduje jego dobrą odporność na zamrażanie i odmrażanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Beton wykonywany dwufazowo może być stosowany do dużych masywów betonowych, w których należy kontrolować wzrost temperatury; do ochładzania można zastosować zimną wodę, która cyrkulując między kruszywem obniża jego temperaturę i jest później usuwana przez wtłoczoną zaprawę. Z drugiej strony w okresie zimowym, gdy istnieje obawa powstania uszkodzeń wskutek mrozu, można między kruszywo wtłaczać parę w celu podgrzania kruszywa (uprawnienia budowlane).
Beton wykonywany dwufazowo stosuje się również w celu otrzymania betonu licowego z eksponowanym kruszywem; specjalne kruszywo umieszcza się przy powierzchni, a następnie dla jego eksponowania oczyszcza się powierzchnię za pomocą piaskowania lub przemywania kwasem. Beton wykonywany dwufazowo ma więc wiele zalet, lecz z uwagi na wiele trudności praktycznych, np. konieczność stosowania niezwykle czystego kruszywa dla uzyskania dobrych rezultatów, konieczna jest duża wprawa i doświadczenie przy jego wykonywaniu (program egzamin ustny).
Beton próżniowy
Rozwiązaniem problemu połączenia dostatecznie dobrej urabialności z minimalnym stosunkiem wodno-cementowym jest odpowietrzanie świeżo ułożonego betonu. Beton taki określa się zwykle powszechnie, chociaż raczej nieprawidłowo, jako beton próżniowy. Odpowietrzanie odbywa się w następujący sposób. Masę betonową o średniej urabialności układa się w zwykły sposób w formach (opinie o programie). Ponieważ w świeżym betonie istnieje ciągły system kanalików wypełnionych wodą, to po przyłożeniu do jego powierzchni urządzenia wywołującego próżnię następuje odciągnięcie dużych ilości wody z betonu. Innymi słowy woda, którą można nazwać „wodą zapewniającą urabialność”, zostaje usunięta, gdy tylko przestaje być potrzebna. Należy zauważyć, że pęcherzyki powietrza zostają usunięte jedynie z powierzchni betonu, ponieważ nie tworzą one ciągłego systemu.
W ten sposób przed związaniem betonu końcowy stosunek wodno-cementowy zostaje zredukowany, a ponieważ stosunek ten decyduje o wytrzymałości, beton próżniowy ma w porównaniu do betonu zwykłego wyższą wytrzymałość i gęstość oraz mniejszą nasiąkliwość i większą trwałość. Dane uzyskane przez Garnetta dotyczące wytrzymałości; porównania wytrzymałości powinno się dokonać na podstawie wstępnego stosunku wodno-cementowego. Zmniejszenie się tego stosunku na skutek odpowietrzania (segregator aktów prawnych).
Próżnię wytwarza się za pomocą porowatych mat podłączonych do pompy próżniowej. Maty składają się ze szczelnej powłoki, zwykle wykonanej ze sklejki, komory próżniowej, utworzonej zwykle przez małe stalowe kratowniczki. Na matach spoczywa delikatna tkanina druciana pokryta muślinem, który zapobiega zabieraniu cementu przy wysysaniu wody. Matę można umieścić na górnej powierzchni betonu natychmiast po jego ułożeniu, można ją również stosować jako wewnętrzną wykładzinę formy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32