Blog

Typowe spękania zdjęcie nr 2
15.04.2021

Znaczne oszczędności

W artykule znajdziesz:

Znaczne oszczędności

Typowe spękania zdjęcie nr 3
Znaczne oszczędności

Wysoka skuteczność i znaczne oszczędności uzyskiwane dzięki badaniom przeprowadzonym metodą analizy wartości wynikają z następujących faktów:
- analiza wartości ma istotny wpływ na gospodarkę materiałową, albowiem koncentruje uwagę między innymi na obniżce kosztów poprzez oszczędności materiałowe (program uprawnienia budowlane na komputer),
- wprowadzenie analizy wartości nie wymaga żadnych nakładów inwestycyjnych a wykorzystuje już istniejące źródła informacji naukowo-technicznej i specjalistyczne komórki przedsiębiorstwa,
- stosowania analizy funkcji, co pozwala na abstrahowanie od istniejących rozwiązań konstrukcyjnych i na zaproponowanie zupełnie innych rozwiązań,
- uczy szeroki krąg pracowników umiejętności pracy zespołowej i myślenia ekonomicznego przez co wspomaga ruch racjonalizatorski,
- ułatwia wzajemną wymianę myśli między specjalistami różnych dziedzin dzięki wspólnemu językowi narzuconemu przez metodę,
- w metodzie tej celowo poszukuje się maksymalnej ilości wariantów, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo znalezienia najlepszego i najtańszego rozwiązania.

W celu pełniejszego zilustrowania metodologicznej strony przeprowadzenia badania, podajemy przykład analizy wartości tablicy rozdzielczej piętrowej dla budynków mieszkalnych wykonany na wzorcowych formularzach AW-1 do AW-10 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Opracowanie to jest pracą końcową uczestników kursu organizacji i zarządzania dla średniej kadry kierowniczej GZB. Autorzy analizy figurują w czołówkach poszczególnych tabel.
Jako przedmiot badania postanowiono wybrać wyrób o stosunkowo prostej konstrukcji, produkowany przez Zakład Produkcji Pomocniczej przedsiębiorstwa, jakim jest tablica rozdzielcza piętrowa dla budynków mieszkalnych. Produkcja roczna około 2000 szt (uprawnienia budowlane).

Wybrany przedmiot spełnia następujące kryteria:
- jest to wyrób zaliczany do podstawowych,
- wyrób materiałochłonny,
- produkowany seryjnie.

Uzupełnienie arkuszy

Uzupełnienie arkuszy AW stanowi przedstawiający tablicę w aktualnie produkowanej postaci.
- Informacje kosztowe (formularz AW-4) uzyskano w komórce kalkulacji ZPP. Koszty określono tylko dla tej części wyrobu, która może ulec ewentualnym zmianom po dokonaniu badań (program egzamin ustny).
- Ustalenia funkcji dokonali członkowie zespołu. Po zdefiniowaniu funkcji i przeanalizowaniu ich, dokonano kosztów realizacji poszczególnych funkcji (formularz AW-6).

Następnie dane w innej formie naniesiono na formularz AW-6 i przeprowadzono analizę nadrzędności i podrzędności poszczególnych funkcji (opinie o programie). W trakcie analizy stwierdzono istnienie funkcji zbędnych, np. płyty bakelitowe spełniają funkcje izolacyjne, podczas gdy rozeta rozgałęźna i gniazda bezpiecznikowe posiadają własną obudowę izolacyjną, odpowiednią do mocowania tych elementów na podłożu uziemionym. Stwierdzenie powyższe posłużyło do ukierunkowania dalszych poszukiwań nowego rozwiązania.
Poszukiwanie nowych rozwiązań rozpoczęto od analizy podobnych rozwiązań stosowanych przy innych typach elektrycznych tablic rozdzielczych. Następnie zorganizowano twórczą dyskusję z udziałem personelu technicznego ZPP oraz bezpośrednich wykonawców wyrobu. W wyniku sesji dyskusyjnej, poświęconej problemowi najbardziej ekonomicznego zamocowania elementów elektrycznych w zestawie konstrukcyjnym ustalono listę pomysłów (formularz AW-7a).

Analiza materiału zebranego w wyniku wstępnych porównań oraz dyskusji twórczej pozwoliła na opracowanie dwóch koncepcji rozwiązania problemu (formularz AW-7). Oceny opracowanych rozwiązań dokonano według kryteriów technicznych, użytkowych i ekonomicznych. Pracę tę wykonano zespołowo, posługując się formularzami AW-8a i AW-8. Wartości współczynników ważności poszczególnych kryteriów przyjęto w zakresie od 0,8 do 1,5. Uczestnicy sesji ocenili warianty A i B przyjmując skalę od 0 do 10 (liczba 10 jest ocenę najwyższą) (segregator aktów prawnych).

Wybrany wariant po wstępnym zaakceptowaniu przez Dział Techniki przekazano do sekcji postępu technicznego w celu opracowania dokumentacji technicznej i wykonania prototypu. Sporządzono również harmonogram wdrożenia (AW-9) oraz zestawienia zbiorcze (opinię) dla przyjętego rozwiązania (AW-10).

Po ostatecznej akceptacji nowego rozwiązania przez dyrekcję odpowiedzialność za terminowe uruchomienie produkcji seryjnej przejmuje kierownictwo ZPP. Zgodnie z harmonogramem Dział Produkcji zobowiązany jest do ewidencjonowania i przekazywania do Działu Techniki wszelkich uwag, jakie będą zgłaszane przez kierownictwa robót lub służby eksploatacyjne Zakładu Energetycznego po wprowadzeniu wyrobu do montażu na budowach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Typowe spękania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Typowe spękania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Typowe spękania zdjęcie nr 8 Typowe spękania zdjęcie nr 9 Typowe spękania zdjęcie nr 10
Typowe spękania zdjęcie nr 11
Typowe spękania zdjęcie nr 12 Typowe spękania zdjęcie nr 13 Typowe spękania zdjęcie nr 14
Typowe spękania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Typowe spękania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Typowe spękania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami