Blog
Zróżnicowanie regionalne
W artykule znajdziesz:
Podkreślane uprzednio zróżnicowanie regionalne w zakresie stopnia rozwoju gospodarczego, a co za tym idzie - poziomu zamożności mieszkańców oraz jakości i powszechności opieki zdrowotnej - znajduje bezpośredni wyraz w kształtowaniu się współczynnika śmiertelności niemowląt oraz stopy zgonów. W przypadku wskaźnika umieralności niemowląt, wynosząc ego 9%., Europa prezentuje się szczególnie korzystnie na tle świata, gdzie przyjmuje on wartość 60%<>; rekordowo niskie wielkości (rzędu 4-6%,) znamienne są dla najzamożniejszych krajów. Biegunowo odmiennie kształtują się one w dotkniętych głębokim kryzysem gospodarczym postkomunistycznych państwach Europy Wschodniej (np. Mołdawia 20,4%.., Rosja 18,2%o, Łotwa l5,9%) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Interesujący obraz prezentuje Europa w zakresie zmienności stopy zgonów. Przede wszystkim podkreślić należy fakt wyraźnie wyższej wartości tego wskaźnika (11,3%. w 1999) w stosunku do średniej światowej wynoszącej 9,2%o. Ma to swe źródła w dwu, biegunowo odmiennych czynnikach natury społeczno- ekonomicznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pierwszy z nich związany jest z wysokim poziomem zamożności i opieki medycznej w państwach Europy Zachodniej, gdzie mimo silnie zaawansowanego procesu starzenia się mieszkańców stopa zgonów kształtuje się w przedziale 8-10% (uprawnienia budowlane).
W słabiej rozwiniętych gospodarczo krajach przyjmuje on z zasady wartości powyżej średniej europejskiej, z maksimami na Ukrainie (14,9%.), w Bułgarii (14,4%..), na Węgrzech (1 5,9%.,) oraz na Łotwie i w Rosji (po 13,8%,). Gospodarcza recesja w Rosji sprawiła, że kra) ten w latach 1 970-1 999 odnotował najsilniejszy w Europie wzrost stopy zgonów z 8,2%„ do I (,8%„. Podobny trend wzrostu stopy zgonów w ostatnich latach notuje się m. in. w takich krajach, jak: Rumunia, Ukraina czy państwa bałtyckie, w efekcie czego cała Europa odnotowuje wyraźnie wyższą stopę zgonów w porównaniu ze średnią światową. Stan ten uznać należy za przejściowy - podobnie jak do pocz. lat 90., kształtowa! się on będzie w perspektywie 2010 poniżej średniej światowej (program egzamin ustny).
Kierunki zmian
Notowane kierunki zmian różnych wskaźników ruchu naturalnego ludności Europy dowodzą bardzo silnej ich korelacji zarówno z poziomem opieki zdrowotnej, jak i poziomem życia mieszkańców poszczególnych państw. Wolnorynkowe mechanizmy gospodarek postkomunistycznych wywarły w tym względzie bardzo wyraźne piętno, pomimo relatywnie bardzo korzystnych oficjalnych wskaźników statystycznych w zakresie opieki medycznej (opinie o programie). Skrajnie jaskrawym przykładem może służyć tu porównanie sytuacji w Rosji oraz Szwecji. Rosja, legitymująca się oficjalnie jednym z najkorzystniejszych w Europie wskaźników opieki medycznej (80 osób na 1 łóżko szpitalne i 235 osób na 1 lekarza), notuje zarazem np. najwyższą śmiertelność niemowląt (18,2%o) oraz najniższą wielkość średniej długości trwania życia ((>(>,7 lat). / kolei w Szwecji, gdzie na I łóżko szpitalne przypadają 194 osoby, a na 1 lekarza 84 mieszkańców, śmiertelność niemowląt osiąga wartość zaledwie 4%o, podczas gdy średnia długość trwania życia należy do najwyższych nie tylko w Europie, ale także w świecie (79 lat). W tym kraju na ochronę zdrowia przeznacza się 7,1% wartości PKB, natomiast w Rosji zaledwie 4,3% PKB (segregator aktów prawnych).
Współczesna Europa znajduje się w głęboko zaawansowanej fazie spadku przyrostu naturalnego, który zbliża się do poziomu zapewniającego względną stabilizację jej demograficznego potencjału. Jeszcze na pocz. lal 70. XX w. stopa przyrostu naturalnego oscylowała wokół (>%.,, by aktualnie osiągnąć wartość l%.>. Jest ona kilkunastokrotnie niższa od średniej światowej, wynoszącej 15,6%, zapowiadając wejście w perspektywie pocz. XXI w. tej części świata w stadium demograficznej recesji. Już dzisiaj aż 16 państw europejskich notuje ujemne wskaźniki przyrostu naturalnego - czołowe miejsce przypada wśród nich Bułgarii (-7,1 %,.), Ukrainie (-6,2%.!) i Rosji (-5,2%..). W tej kategorii krajów znajdują się także państwa bardzo zamożne, takie jak Niemcy (-0,4%„), Włochy (-0,4%..) oraz Szwecja (-0,2%..). Nie mniej silny spadek przyrostu naturalnego występuje w Polsce (z 4,1 %.. w 1990 do 0,5%o w 1998), czego podłożem są zarówno czynniki natury społecznej, jak i ekonomicznej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32