Blog
Zwrot dostawcy
W artykule znajdziesz:
Dowód „Rw” wystawia się w trzech egzemplarzach. Pierwszy egzemplarz zostaje przekazany do księgowości materiałowej, drugi pozostaje w magazynie wydającym materiał, a trzeci zatrzymuje kierownik budowy, który zadysponował wydanie materiałów do produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wydawanie materiałów na zewnątrz przedsiębiorstwa (sprzedaż w ramach upłynniania remanentów lub z innych powodów, zwrot dostawcy, oddanie materiałów do przerobu obcego) oraz przesuwanie do magazynu innej jednostki wchodzącej w skład przedsiębiorstwa, lecz pozostającej na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym (do biura produkcji pomocniczej, bazy sprzętu itp.), dokonywane jest na podstawie zlecenia kierownika działu zaopatrzenia za dowodem „wydanie materiałów - „Wz” (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności od celu na jaki przeznaczony jest wydawany materiał, na dowodzie „Wz” - wydanie materiałów” - umieszcza się napisy: „upłynnienie remanentów”, „inna sprzedaż” (np. na dyspozycję jednostki nadrzędnej), „do przerobu obcego”, w przypadku gdy obcy zleceniobiorca dokonuje przerobu, a materiał nie jest fakturowany, „na cele inwestycji własnych” itp.
Magazynier wydający materiał powinien umieścić w rubryce „uwagi” egzemplarza „Wz” przeznaczonego dla odbiorcy określenie ilości materiału w jednostkach umożliwiających szybkie przeliczenie w celu sprawdzenia ładunku (uprawnienia budowlane).
Jeżeli materiał jest wysyłany transportem kolejowym lub samochodowym, należy podać na wszystkich egzemplarzach dowodu numer listu przewozowego i numer wagonu kolejowego lub numer rejestracyjny samochodu.
Dowód „Wz” wystawia się w 5 egzemplarzach. Komórka zaopatrzenia przekazuje 4 egzemplarze do magazynu wydającego, który wysyła pierwszy egzemplarz do księgowości materiałowej, drugi do komórki wystawiającej fakturę za materiał dla odbiorcy, trzeci do odbiorcy, jako specyfikację wysyłkową, czwarty egzemplarz pozostaje u magazyniera. Piąty egzemplarz przechowuje u siebie komórka zaopatrzenia (program egzamin ustny).
Uproszczone magazyny
Rozróżniamy dwa rodzaje uproszczonych magazynów zaopatrzenia materiałowego:
- uproszczone magazyny, rozliczane z obrotów i stanów zapasów materiałowych,
- uproszczone magazyny, rozliczane z obrotów i zużycia materiałów.
Odpowiedzialnym za gospodarkę materiałową w uproszczonym magazynie jest kierownik budowy lub inna wyznaczona osoba. W każdym z tych magazynów stosowane są odmienne zasady prowadzenia dokumentacji obrotów materiałowych (opinie o programie).
Uproszczone magazyny rozliczane z obrotów i stanów zapasów materiałowych organizuje się na budowach, gdzie roboty wykonywane są jednocześnie na kilku obiektach, a okres trwania robót nie przekracza jednego roku, jak również na budowach o małym przerobie i niskim stanie zatrudnienia (segregator aktów prawnych).
Ewidencję przychodu materiałów do uproszczonego magazynu przeprowadza się za pomocą dowodów ,,Pz - przyjęcie materiałów” lub „Mm - przesunięcie międzymagazynowe”. Wydanie materiałów do zużycia na poszczególne obiekty jak również zwrot nie zużytego materiału do magazynu, następuje na podstawne ustnego żądania osoby uprawnionej do dysponowania materiałami dla obiektów danej budowy.
Zwroty materiałów z uproszczonego magazynu do centralnego magazynu oraz przesunięcie materiałów między magazynami tej samej jednostki organizacyjnej następują na podstawie dowodu „Mm” - „przesunięcie międzymagazynowe”, zaś na zewnątrz przedsiębiorstwa - na podstawie dowodu „Wz” - „wydanie materiałów”. Dowody stwierdzające przychody i rozchody w uproszczonym magazynie zaopatrzenia materiałowego, rozliczanym z obrotów i zapasów, należy oznaczać napisem: „MU - rozliczenie zapasów” (promocja 3 w 1).
Obroty i zapasy materiałów w uproszczonym magazynie ewidencjonowane są w „karcie ewidencyjnej”. Na karcie ewidencyjnej osoby pobierające materiały do zużycia lub dokonujące zwrotu materiałów potwierdzają pobranie lub zwrot. Karta służy również do rejestracji zużycia materiałów wg stanowisk kosztów oraz do sporządzania rozliczenia w magazynie z obrotów i posiadanych zapasów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32